Ankara yöresindeki bal arılarında (apis mellifera) varroa enfestasyonunun tespiti ve moleküler genotiplendirilmesi
Detection and molecular genotyping of varroa infestation in honey bees (apis mellifera) in Ankara region
- Tez No: 790968
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma; Ankara ili ve çevresindeki arıcılık işletmelerinde bal arılarında (Apis mellifera) görülen Varroa destructor'un mt Cox1 geninin haplotiplerinin belirlenmesi ve enfestasyonunun saptanması için yapılmıştır. Haplotipin belirlenmesi amacıyla daha önce başka bir çalışmada kullanılan aynı primerler seçilmiş, bu primerlerle 570 bp büyüklüğünde amplifiye DNA elde edilmiştir. Elde edilen bu DNA'ya XhoI restriksiyon enzimi ve SacI restriksiyon enzimleri uygulanmış ancak SacI restriksiyon enzimi DNA'yı kesmediği, XhoI restriksiyon enziminin ise elde edilen genomik DNA amplifikasyonunda 270 ve 300 bp büyüklüğünde iki band oluşturduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlara bakıldığında; elde edilen bandların V. destructor Kore haplotipi için spesifik olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Varro destructor'un haplotipinin belirlenmesine yönelik yapılan bu araştırmada, incelenen 120 örneğin tamamının V. destructor Kore haplotipi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the haplotypes and infestation of the mitochondrial Cox1 gene of Varro destructor seen in honey bees (Apis mellifera) in beekeeping enterprises around Ankara province. To determine the haplotype, the same primers previously used in another study were selected and amplified DNA with a size of 570 bp. It was observed that the XhoI restriction enzyme and SacI restriction enzymes were applied to the obtained DNA, but the SacI restriction enzyme did not cut the DNA. However the XhoI restriction enzyme formed two bands with a size of 270 and 300 bp in the resulting genomic DNA identification. When the results were examined, it was determined that the obtained bands were specific for the V. destructor Korean haplotype. As a result, In this study aimed at determining the haplotype of Varroa destructor, it was found that all 120 samples examined had a Korean haplotype of Varroa destructor.