Kontrbas literatürüne makamsal eserlerin entegre edilmesine ve icra biçimlerine yönelik bir inceleme
An examination about the integration of modal works in the double bass literature and the technics of performance
  1. Tez No: 978902
  2. Yazar: HASAN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ RIFAT AKYEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, makamsal Klasik Türk müziği eserlerinin kontrbas ile icra edilmesine yönelik gerekli teknikleri, yöntemleri ve bulguları inceleyerek, Klasik Türk müziği nazari bilgileri ve kontrbas icra yöntemleri çerçevesinde birleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, TSMSSER'de yer alan ve eser sayısı en yüksek 10 makam nazari bilgiler yönünden açıklanmış ve bu makamların kontrbastaki icra biçimleri ele alınmıştır. Batı müziği dizilerinde bulunmayan ve makamsal eserlerin karakteristik özellikleri arasında yer alan koma perdelerin, kontrbas icrasında hangi şekil ve doğrultuda icra edileceği belirtilmiştir ve makam icralarına yönelik sol el kontrbas teknikleri geliştirilmiştir. Ayrıca, kontrbasın batı kökenli bir çalgı olarak Klasik Türk müziği icrasına entegre edilmesi sürecinde, kontrbas icracılarının karşılaşılacağı önemli problemlerden biri olarak düşünülen Klasik Türk müziği transpoze uygulamaları (yerinden, bir ses, dört ses, beş ses) çalışmanın sınırlılıklarına dahil olan makamlar üzerinden incelenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to integrate the necessary techniques, methods, and findings required for the performance of maqam-based Classical Turkish music works with the double bass, within the framework of Classical Turkish music theoretical knowledge and double bass performance methods. In this regard, the 10 maqams with the highest number of works in TSMSSER have been explained in terms of theoretical information, and the performance styles of these maqams on the double bass have been discussed. It has been specified how the quarter tones, which are not found in Western music sequences and are characteristic features of maqam works, will be performed in terms of shape and direction on the double bass, and left-hand double bass techniques for maqam performances have been developed. Additionally, in the process of integrating the double bass, a Western-origin instrument, into the performance of Classical Turkish music, the transposing practices of Classical Turkish music (at pitch, up one octave, four octaves, five octaves) considered one of the significant challenges double bass performers will encounter, have been examined and explained through the maqams included in the study's limitations.