Modüler mobilya üretimine yönelik yeni bir modülasyon sistemi yaklaşımı ve uygulaması
A New modulation system approach and its application in modular furniture production
- Tez No: 97892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BURDURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ülkemizde ve dünyada büyük bir eksik olarak nitelendirebileceğimiz modülasyon konusu üzerine araştırmalar yapılmıştır.Araştırmalar sonucu günümüze kadar yapılan çalışmalarda modülasyon konusunun ya sadece bileşenlerinin incelendiği ya da bu konunun daha ziyade inşaat sektörü ile ilgili konuları kapsadığı görülmüştür. Yapılan çalışmada ana amaç fonksiyonu olarak :“insana fayda”seçilmiştir.Bu amaca hizmet edebilmek için önce konut mobilyalarında insan ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların nasıl giderilebileceği konusunda incelemeler yapılıp gerekli altyapı belirlenmiştir. Bu altyapının oluşturulması sırasında konularda belirli saptamalar yapılıp konunun genel akışına yön verilmiştir. İnsanların süreklilik arzeden ihtiyacı olan“depolama”konusu ve tanımı ayrıntılı olarak incelenip, bu kavramın aslında çok geniş bir birim olduğu tüm mobilya elemanlarının, biraz genel bir yaklaşımla, esasen depolama'ya hizmet ettiği varsayımı savunulmuştur. Eski modülasyon sisteminde mekanların sadece belli bölümlerinde (mutfak,çalışma odası v.b.) yabancı firmalardan alınan ölçülerde hazırlanan modüllerin çeşitli şekillerde yerleştirilerek modülasyon yapılması ile sadece o mekanda ihtiyaçları karşılıyor olsa da kullanım alanının tamamına bir çözüm getirmemektedir.Bu eksikliği gidermek amacıyla bu tezde yeni bir matematiksel çözümleme ile bu sistem için matris oluşturulup,yeni bir modülasyon sistemi geliştirilmiştir. Oluşturulan bu sistem sayesinde ; herhangi bir kullanım yüzeyinden ya +1 cm. ya da +2cm. (maksimum 2cm.) hata ile optimum modüler mobilya yerleşimini gerçekleştirilebilmektedir.Bu maksimum +2 cm.'lik farkın da ; Sektörü ve modülasyonu etkileyen tüm etkenler gözönünde bulundurulursa ihmal edilecek bir rakam olduğu aşikardır.Yeni sistemin x-ekseni boyunca (genişlik yönünde) optimum yerleşim sağlamasının yam sıra y-ekseni (yükseklik yönünde) boyunca da optimum yerleşim sağlayacağı unutulmamalıdır. Dolayısıyla sistem iki boyut için de kesin sonuç getirmiş olur. Bu sistem de insan antropometrik ölçülerine uygunluk sağlanmış ve kullanım mekanının tamamına yönelik modülasyon kombinasyonlarında ayarlamalara gidilmiştir. Tasarımda,renkte ve kullanılan malzemede farklılaştırmalar ile çeşitlilik konusu çözümlenmiştir. Sistemin diğer dünya standartları ve dünyaca bilinip kullanılan Altın Oran ile uyumluluğunu ispatına çalışılmıştır.Böylece Türkiye Mobilya Endüstrisine bu konuda büyük bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, researches have been made into the“ MODULATION”the subject of which can be described as being deficient both in our country and in the world.lt has been observed that in the modulation studies carried out up today, either rt's components were investigated or that the approach had been towards the civil- construction areas. The main objective of this study has been selected as“the use and benefit to the humankind”.To reach this goal, in the first phase, investigations have been carried out to specify the related“NEEDS”and the best and approppriate ways to“MEET”them.“ In this respect, the ”STORAGE, the everlasting demand of human kind“ has been studied in detail, and with a general approach it has been claimed that all furniture elements in reality served to the storage. The old modulation system is serving to only some specific rooms of an abode, office, or market,etc.(e.g. : the kitchen and the living room in the case of a house).This is made by installing the modules which are manufactured by the dimensions copied from foreign firm catalogues to the related rooms. It does not bring a solution to the whole usable areas of such an abode, office or market,etc. In order to compensate for this lacking, in our thesis a CCNEW MODULATION SYSTEM”have been developped by the derivation of a matrix for our system by“mathematical analyses”. By use of our new system, in any wall of a suitable room along both x and y coordinates (x corresponding to length and y to height), by only an error up to maximum +2 cm., the manufacturing and the instalment of modular furniture becames possible.vn When considering all the parameters affacting the furniture sector and the modulation, it is quite obvious that the max. +2 cm. error in negligable, Thus-the new system provides definite solution to both dimensions“ Vertical ”and“Horizontal”. This new system is also fitting to the anthropometrical dimensions of the humankind and modulation combinations for all usable areas are being arranged. Also in this new system by varieties and differences in design, color and used materials a large range of diversity can be established. The conformity of our system with the other world standarts and with the“golden rate”-“Which has been specified as excellent”- has also been proved. Thus we think by the introducement of this new sytem, a- big contribution and help is being provided to the Turkish Furniture Industry.