Başlangıç düzeyi viyolonsel eğitimi için tonal ve modal temelli etüt önerileri
Tonal and modal-based etude proposals for beginner-level cello education
- Tez No: 978957
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, başlangıç düzeyi viyolonsel eğitimi için Batı müziği temelli tonal yapıları esas alan ve modal etütlerle desteklenmiş özgün çalışmalar sunmaktadır. Çalışmanın temel amacı, öğrencilerin teknik ve teorik becerilerini geliştirmek, tonal farkındalıklarını güçlendirmek, modal yapılara yönelik duyarlılık kazandırmak ve müzikal ifade yetilerini desteklemektir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde viyolonselin tarihsel gelişimi, yapısal özellikleri ve bu özelliklerin pedagojik yansımaları ele alınmış; literatürde yer alan mevcut yaklaşımlar incelenerek farklı yöntemler değerlendirilmiş ve çalışmanın kuramsal temeli oluşturulmuştur. İkinci bölümde viyolonsel eğitimine yönelik literatür taraması yapılmış, ilgili araştırmalar ve kullanılan etüt yaklaşımları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde viyolonselin Türk ve Batı müziğindeki yeri, ergonomik özellikleri, çalgı ve yay tutuş teknikleri açıklanarak başlangıç düzeyindeki öğrenciler için temel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise temel yay teknikleri, pozisyon çalışmaları ve entonasyon gelişimini destekleyen tonal ve modal özgün etütler hazırlanmıştır. Bu etütler, hem Batı müziği repertuvarından seçilen örneklerle hem de Anadolu müzik kültüründen esinlenilen ezgi ve motiflerle zenginleştirilmiş; tonal çerçeveye ek olarak modal yapılara da yer verilerek öğrencilerin teknik, işitsel ve müzikal gelişimlerine bütüncül bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması (case study) modeli benimsenmiş; Güzel Sanatlar Liseleri Çello Öğretim Programı'na ilişkin dokümanlar detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca akademik yayınlar, etüt kitapları ve tezlerden yararlanılarak, öğretim programlarının ünite, kazanım ve hedef davranışlarına uygun çalışmalar tasarlanmıştır. Bu çalışmanın, başlangıç düzeyindeki viyolonsel eğitiminde öğretmenlere ve öğrencilere alternatif bir yaklaşım sunarak pedagojik çeşitliliği artırması, yöntemsel açıdan zenginlik sağlaması ve çalgı eğitimi alanına özgün bir katkı oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents original studies designed for beginner-level cello education, based on Western music–oriented tonal structures and supported by modal etudes. The main objective of the study is to develop students' technical and theoretical skills, strengthen their tonal awareness, foster sensitivity to modal structures, and enhance their musical expression. The research is organized into four chapters. The first chapter discusses the historical development of the cello, its structural characteristics, and their pedagogical reflections; existing approaches in the literature are reviewed, and the theoretical framework of the study is established. The second chapter provides a literature review on cello education, offering a comparative evaluation of relevant studies and etude approaches. The third chapter explains the place of the cello in both Turkish and Western music, its ergonomic features, instrument and bow holding techniques, and presents fundamental knowledge for beginners. The fourth chapter introduces original tonal and modal etudes that support bowing techniques, position studies, and intonation development. These etudes are enriched with examples from Western music repertoire as well as melodies and motifs inspired by Anatolian musical culture, aiming to contribute holistically to students' technical, aural, and musical development by incorporating both tonal and modal frameworks. The study employs a qualitative research design using the case study model. Documents related to the Fine Arts High Schools' Cello Teaching Program were examined in detail. In addition, academic publications, etude books, and theses were utilized in order to design practices aligned with the units, objectives, and learning outcomes of the curriculum. It is expected that this study will offer teachers and students an alternative approach to beginner-level cello education, increase pedagogical diversity, provide methodological enrichment, and make an original contribution to the field of instrumental education.