İslam hukukunun hadım konusuna yaklaşımı
Islamic law's approach to castration
  1. Tez No: 978958
  2. Yazar: İSA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslam dininde hadım etme (kısırlaştırma) konusunu Kur'an, Hadisler ve İslam hukukçularının görüşleri çerçevesinde ele almaktadır. İslam'ın yaratılışa ve bedensel bütünlüğe verdiği önem doğrultusunda, hadım etme işlemi insan hakları ve etik ilkeler ışığında incelenmiştir. Kur'an-ı Kerim'de doğrudan hadım etme ile ilgili bir hüküm bulunmamakla birlikte, yaratılışa müdahale ve bedensel bütünlüğün korunması prensipleri, hadım etmenin yasaklanmasını destekler. Peygamber Muhammed (sav), hadislerinde hadım olmayı açıkça yasaklamış ve cinsel arzuların kontrol altına alınması için oruç tutmayı tavsiye etmiştir. İslam hukukçuları, insanın hadım edilmesini yaratılışa müdahale ve kişisel hakların ihlali olarak gördüklerinden genellikle haram olarak kabul ederler. Kur'an'da hayvanların hadım edilmesi hakkında doğrudan bir hüküm bulunmamakla birlikte, Peygamber Efendimiz'in sünneti ve hadisler, hayvanlara iyi davranmayı ve onlara gereksiz yere acı çektirmemeyi öğütler. İslam hukukçuları arasında, hayvanların insanların yararına olacak şekilde hadım edilmesi kabul edilebilir görülmekte, ancak bu işlemin hayvanlara gereksiz acı çektirmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. İslam, insan hakları ve bedensel bütünlük ilkelerine büyük önem verir. Hadım etmenin insan onurunu zedelemesi ve bedensel bütünlüğünü bozması nedeniyle yasaklanmış olması, yaratılışa saygı ve insan haklarının korunması prensiplerine dayanır. Hayvanların hadım edilmesi ise, onların yaşam kalitesini artırmak amacıyla kabul edilebilir olarak görülmekte, ancak bu işlemin etik ve insancıl bir şekilde yapılması gerektiği belirtilmektedir. İslam'da hadım etme, insan onuru, bedensel bütünlük ve yaratılışa saygı prensipleri doğrultusunda ele alınır. İnsanın hadım edilmesi yasaklanırken, hayvanların hadım edilmesi belirli koşullar altında kabul edilebilir görülmektedir. Bu çalışma, İslam'ın genel etik ve ahlaki ilkeleri ışığında hadım etme konusunu değerlendirir ve bu işlemlerin dikkatle ele alınması gerektiğini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study deals with the issue of castration (sterilization) in Islam within the framework of the Quran, Hadiths and the views of Islamic jurists. In line with the importance Islam attaches to creation and bodily integrity, the castration process has been examined in the light of human rights and ethical principles. Although there is no direct provision regarding castration in the Holy Quran, the principles of intervention in creation and preservation of bodily integrity support the prohibition of castration. Prophet Muhammad (pbuh) clearly prohibited castration in his hadiths and recommended fasting to control sexual desires. Islamic jurists generally regard human castration as haram, as they consider it an intervention in creation and a violation of personal rights. Although there is no direct provision in the Quran about the castration of animals, the Sunnah of our Prophet and the hadiths advise us to treat animals well and not to cause them unnecessary pain. Among Islamic jurists, it is considered acceptable to castrate animals for the benefit of humans, but it is emphasized that this process should not cause unnecessary suffering to animals. Islam attaches great importance to the principles of human rights and physical integrity. The prohibition of castration because it damages human dignity and disrupts physical integrity is based on the principles of respect for creation and protection of human rights. Castration of animals is seen as acceptable in order to improve their quality of life, but it is stated that this process should be done in an ethical and humane way. In Islam, castration is handled in line with the principles of human dignity, bodily integrity and respect for creation. While human castration is prohibited, animal castration is considered acceptable under certain conditions. This study evaluates the issue of castration in the light of the general ethical and moral principles of Islam and emphasizes that these procedures should be handled carefully.