The impact of Laissez-Faire leadership style on conflict management styles
Laissez-Faire liderlik tarzının çatışma yönetim stilleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 978956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK IŞILAY ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, laissez-faire liderlik stili ile organizasyonlardaki çeşitli çatışma yönetimi tarzları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Farklı sektörlerdeki çalışanlarla gerçekleştirilen kapsamlı anketler ve görüşmeler aracılığıyla, laissez-faire liderlerin benimsemiş olduğu serbest yaklaşımın, çatışmaların çözümü, iletişim verimliliği ve ekip dinamikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Örneklem, Türkiye'deki farklı yönetim kademelerinden ve sektörlerden bireyleri içermektedir. Araştırmanın sonuçları, laissez-faire liderlik stilinin çatışma yönetimi tarzları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve genellikle daha pasif veya kaçınma temelli bir çatışma çözümüne yol açtığını ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, bu liderlik tarzının, organizasyonun kültürü ve çatışmanın doğasına bağlı olarak hem olumlu hem de olumsuz sonuçlara yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between laissez-faire leadership style and various conflict management styles within organizations. Through comprehensive surveys and interviews conducted with employees from different sectors, the research investigates how the hands-off approach of laissez-faire leaders influences the way conflicts are resolved, the efficiency of communication, and overall team dynamics. The sample includes individuals from different managerial levels and industries in Türkiye. The findings reveal that the laissez-faire leadership style has a significant impact on conflict management styles, often resulting in a more passive or avoidance-based approach to conflict resolution. The study further highlights how this leadership style can lead to both positive and negative outcomes, depending on the organization's culture and the nature of the conflict.