Trust in higher education in Türkiye: Faculty perceptions and experiences
Türkiye yükseköğretiminde güven: Öğretim üyelerinin algı ve deneyimleri
  1. Tez No: 978960
  2. Yazar: ÖYKÜ BEYCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ZAYİM KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyelerinin meslektaşlarına ve yöneticilerine yönelik kişilerarası güveni nasıl algıladıklarını ve deneyimlediklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Güven iş birliği, karar alma süreçleri ve kurumsal bağlılık açısından kritik bir unsur olarak kabul edilmesine rağmen yükseköğretimde öğretim üyeleri arasında kişilerarası güveni doğrudan ele alan araştırmalar sınırlıdır. Bu bağlamda bu çalışma nitel araştırma deseni kullanmış ve 14 öğretim üyesiyle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerden yararlanmıştır. Çalışmada güvenin hangi koşullar altında inşa edildiği, güveni güçlendiren veya zayıflatan faktörler ve güvene dayalı ilişkilerin bireysel, mesleki ve kurumsal sonuçları ele alınmaktadır. Bulgular öğretim üyelerinin güven algılarının yalnızca kişisel özelliklerle açıklanamayacağını; bunun aynı zamanda örgüt kültürü, yönetsel tutumlar, şeffaflık ve adalet gibi yapısal unsurlarla da yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada kuramsal çerçeve olarak Blau'nun (1964) Sosyal Değişim Teorisi ve Mayer ve arkadaşlarının (1995) güven modeli kullanılmıştır. Çalışmanın Türkiye'de yükseköğretimde güvenin çok katmanlı doğasının anlaşılmasına katkı sağlaması ve akademik ortamda daha güven temelli ilişkilerin geliştirilmesine yönelik öneriler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks explore how faculty members in higher education institutions perceive and experience interpersonal trust in their colleagues and administrators. Although trust is considered a critical element for collaboration, decision-making processes, and institutional commitment in workplaces, research specifically addressing interpersonal trust among faculty members in higher education is limited. In this context, the study employed a qualitative design and used data gathered from in-depth interviews with 14 faculty members. In the study, the conditions under which trust is built, the individual, relational, and organizational factors that strengthen and weaken trust, and the individual, professional and institutional outcomes of trust-based relationships are examined. The findings reveal that faculty members' perceptions of trust cannot be explained solely by personal characteristics but are also closely linked to structural elements such as organizational culture, managerial attitudes, transparency, and justice. Within the study, Blau (1964)'s Social Exchange Theory and Mayer et al. (1995)'s trust model were used as the theoretical framework. The study is expected to contribute to understanding the multi-layered nature of trust in higher education in Türkiye and to offer recommendations for developing more trust-based relationships in the academic environment.