Building for classical music in Ankara in the 20th century: Spaces of the Presidential Symphony Orchestra
20. yüzyılda Ankara'da klasik müzik için inşa etmek: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın mekanları
  1. Tez No: 978967
  2. Yazar: AKÇA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
This study analyzes the relation of music with architecture, and urban planning through the concert spaces of the Presidential Symphony Orchestra's (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası - CSO) of Türkiye in the 20th century in the capital city of Ankara. The orchestra demonstrates how state-led 'modernization' in music and its effect on the citizens were embodied by public concert venues. From public open spaces and regularly used halls of other institutions during the early Republican period, to the concert hall transformed from an exhibition hall, and lastly to a cultural complex in the second half of the 20th century, the performance spaces of the orchestra were in many forms, the realization and characteristics of which could be evaluated in relation to the changing dynamics of the country's political, economic and social context. In urban terms, the orchestra's venues were located along Atatürk Boulevard, extending from Ulus to Kızılay, the city centers of the 20th century. However, the art districts around the center changed in time: the first half of the century consisted of a naturally occurring art district developed in relation to the urban planning of the city; and the second half consisted of a designed 'culture area' defined in the center as the city started to expand. CSO's spaces are evaluated with reference to Ankara's and classical music's evolution, changing identities and aims towards the citizens throughout the century. In urban terms, CSO's venues were located v along Atatürk Boulevard, extending from Ulus to Kızılay, the city centers of the 20th century. However, the art districts around the center changed in time: the first half of the century consisted of a naturally occurring art district developed in relation to the urban planning of the city; and the second half consisted of a designed 'culture area' defined in the center as the city started to expand. The orchestra's spaces are evaluated with reference to Ankara's and classical music's evolution, identity and aims towards the citizens throughout the century.
Özet (Çeviri)
Çalışma, 20. yüzyılda Türkiye'nin başkenti Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) konser mekanlarını inceleyerek müziğin mimari ve şehir planlamasıyla ilişkisini analiz etmektedir. Orkestra, müzikte devlet öncülüğündeki modernleşmenin ve bu modernleşmenin vatandaşlar üzerindeki etkisinin kamusal konser mekanlarında nasıl somutlaştığını göstermektedir. Erken Cumhuriyet döneminde kamusal açık alanlardan ve diğer kurumların düzenli olarak kullandığı salonlardan, 20. yüzyılın ikinci yarısında bir sergi salonundan dönüştürülen konser salonuna ve son olarak bir kültür kompleksine kadar, Orkestranın performans mekanları, gerçekleştirilmeleri ve özellikleri ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal dinamikleriyle ilişkili olarak değerlendirilebilecek çeşitli biçimler almıştır. Kentsel bağlamda, orkestranın mekanları, 20. yüzyılın şehir merkezleri olan Ulus'tan Kızılay'a uzanan Atatürk Bulvarı boyunca yer almaktadır. Öte yandan, merkez çevresindeki sanat bölgeleri zamanla değişim gösterir: Yüzyılın ilk yarısı, şehrin kentsel planlamasına bağlı olarak gelişerek doğal olarak ortaya çıkan bir sanat bölgesinden oluşmaktadır; yüzyılın ikinci yarısı ise şehir genişlemeye başladıkça merkezde tanımlanan tasarlanmış bir“kültür alanı”ndan oluşur. CSO'nun mekânları, Ankara'nın ve klasik müziğin yüzyıl boyunca geçirdikleri evrim, değişen kimlikleri ve vatandaşlara yönelik hedefleri bağlamında değerlendirilmektedir.