A multidimensional analysis of the dynamics behind gender equality policies in Turkey since 1999
1999'dan günümüze Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının arkasındaki dinamiklerin çok boyutlu analizi
  1. Tez No: 978966
  2. Yazar: NERGİS NİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 1999'da Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü kazanmasının ardından toplumsal cinsiyet eşitliği reformlarının seyrinin arkasındaki dinamikleri incelemektedir. Araştırma, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki ilerleme, duraklama ve gerileme dönemlerinin yalnızca Avrupalılaşma ile açıklanıp açıklanamayacağını ya da ek faktörlerin dikkate alınıp alınmaması gerektiğini sorgulamaktadır. Bu amaçla çalışma, niteliksel bir masa başı araştırması olarak tasarlanmış ve resmî belgeler ile akademik literatüre dayandırılmıştır. Çok boyutlu analitik çerçeve, Avrupalılaşma ve Avrupa'dan uzaklaşmayı iç faktörler ve AB dışı dış faktörlerle birleştirmektedir. Bulgular, 2000'li yılların başındaki kapsamlı reformların güvenilir AB teşvikleri, yerel siyasi dinamikler ve elverişli küresel iklimin etkileşimiyle gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Ancak 2005 sonrasında Türkiye'de AB'nin güvenilirliğinin azalması ve iç siyasi önceliklerin değişmesi reformların yavaşlamasına yol açmış, 2011'den itibaren ise iktidarın söylemsel dönüşümü, sivil toplumun zayıflaması, küresel otoriterleşme eğilimleri ve Avrupa'dan uzaklaşma süreci bir araya gelerek reformlarda gerilemeye neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the dynamics behind the trajectory of gender equality reforms in Turkey following its acquisition of European Union (EU) candidate country status in 1999. The research questions whether periods of progress, stagnation, and regression in the field of gender equality can be explained solely by Europeanization or whether additional factors should be considered. For this purpose, the study is designed as a qualitative desk research and is based on official documents and academic literature. The multidimensional analytical framework combines Europeanization and de-Europeanization with internal factors and non-EU external factors. The findings reveal that the comprehensive reforms of the early 2000s occurred through the interaction of credible EU incentives, domestic political dynamics, and a favorable global climate. However, after 2005, the decline in the EU's credibility in Turkey and the change in domestic political priorities led to a slowdown in reforms. Since 2011, the discursive transformation of the ruling party, the weakening of civil society, global authoritarian tendencies, and the process of de-Europeanization have come together, resulting in regression in reforms.