Technology as ideology in the making of new Türkiye: The Teknofest generation
Yeni Türkiye'nin oluşumunda ideoloji olarak teknoloji: Teknofest kuşağı
  1. Tez No: 978983
  2. Yazar: ARİF HİKMET CİVALEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2018 yılından beri düzenlenen havacılık ve teknoloji festivali Teknofest'in, Yeni Türkiye ideolojisi ve yerli ve milli söyleminin oluşumundaki rolünü incelemektedir. Teknofest kuşağının simgelediği yeni millet, tarih ve vatandaşlık kavrayışı ve anlatısında, teknolojinin ideolojik karakterinden yola çıkarak, Yeni Türkiye ideolojisinin teknoloji aracılığıyla gençlere nasıl uygulandığı ve gençliği nasıl inşa ettiği çalışmanın ana sorusudur. Bu çalışma, Teknofest ile ilgili materyallerin belge analizi, Teknofest 2024 Adana'da katılımcı gözlem ve Teknofest'e katılan 15 üniversite öğrencisiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden oluşmaktadır. Bu yöntemlerle elde edilen verilerin analizinden elde edilen bulgular, Yeni Türkiye'nin milleti yerli ve milli olarak tanımladığını, tarihi Türk-İslam geçmişinin bilim ve teknoloji mirasını geri kazanarak yeniden yazdığını, misyonunu teknoloji üreten bir ülke olarak belirlediğini ve vatandaşlarını ülkenin geleceğinde rol alması beklenen Teknofest kuşağı olarak tanımladığını göstermektedir. Görüşmecilerin Teknofest'e katılma motivasyonları ve Teknofest hakkındaki görüşleri, yerli ve milli teknolojiler üreterek ülkeye hizmet etme, mühendislerin Yeni Türkiye'nin taşıyıcıları olarak üstlendikleri rol, girişimcilik eğilimleri ve Teknofest vii kuşağının bir parçası olma açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Teknofest'in teknolojiyi yeni milli kavrayışlar ve Teknofest kuşağı'nı oluşturmak için bir araç olarak kullanarak gençleri Yeni Türkiye ideolojisine dahil ettiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the case of Teknofest, an aerospace and technology festival organized since 2018, in terms of its role in the formation of 'New Türkiye' ideology and yerli ve milli discourse. The way 'New Türkiye' ideology is operated to construct youth through technology is the main question, drawing on the ideological character of technology in the new conception and narrative of the nation, history, and citizens that are symbolized by the Teknofest generation. This study employs document analysis for materials related to Teknofest, participant observation in Teknofest 2024 Adana, and semi-structured in-depth interviews with 15 university students participating in Teknofest. Findings from the analysis of the data obtained through these methods show that 'New Türkiye' defines the nation as yerli ve milli, the history by reclaiming the science and technology heritage of the Turkish-Islamic past, the mission as a technology-producing country, and the citizens as the Teknofest generation expected to take a role in the future of the country. Respondents' opinions about and motivations for participating in Teknofest are reviewed in terms of serving the country by producing yerli ve milli technologies, taking on the role of engineers as bearers of 'New Türkiye,' having entrepreneurial tendencies, and being part of the Teknofest generation. This study claims that Teknofest incorporates youth into 'New Türkiye' ideology by using technology as a tool to construct new national conceptions and the Teknofest generation.