Heidegger's“nothing”: A crucial notion to understand die Kehre
Heidegger'de“hiçlik”: Die Kehre'yi anlamak için kritik bir kavram
  1. Tez No: 978982
  2. Yazar: CANER İLPARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARET KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, literatürde“dönüş”ya da die Kehre olarak tartışılan, Heidegger'in 1930'larda değişen felsefi duruşunu incelemektedir. Bu değişim üzerine öne çıkan argümanlar Heidegger'in Varlık ve Zaman'da Dasein'ın Varlığına yaptığı vurgudan sonraki eserlerinde Varlığın tarihine yaptığı vurguya geçişine odaklanmaktadır. Bu doğrultuda die Kehre“Varlık-odaklı”bir bakış açısından ya Heidegger'in düşüncesinde önemli bir değişim içeren bir süreksizlik ya da bir kopuş olmaksızın bir bütünlüğü işaret eden bir süreklilik olarak tartışılmaktadır. Bu çalışma ise söz konusu yorumların die Kehre'yi mümkün kılan temel koşulu, yani Heidegger'in“hiçlik”kavramını felsefesinde yeniden konumlandırışını göz ardı etmeleri sebebiyle“dönüşü”yeterince açıklayamadıklarını ortaya koymaktadır. Varlık ve Zaman'da Dasein'ın kendi varoluşunu farklı biçimlerde anlamlandırmasından Metafizik Nedir?'de Var-lığın kendini tarihsel olarak farklı biçimlerde açığa çıkarmasına karşılık gelen bu yeniden konumlandırış, Heidegger'in Varlığın anlamının tarihselliğini fark etmesini sağlar. Bunun sonucunda Heidegger Varlık ve Zaman'da kullandığı Varlığın evrensel anlamını Dasein'ın gündelik yaşamı üzerinden keşfetmeyi amaçlayan fenomenolojik yöntemi terk eder. Ancak Heidegger felsefesindeki yöntemsel süreksizliği gösteren bu terk ediş, onun Varlığın anlamını varlıkların farklı tarihsel dönemlerde değişken anlamlarla açığa çıkışlarını ayrıntılarıyla ele alarak erken dönemdeki ontolojik analizine devam etmesine olanak verir. Dolayısıyla bu tez“hiçlik-odaklı”bir die Kehre yorumuyla Heidegger'in analizinde bir süreklilik olduğunu, ancak bu sürekliliğin bir yaklaşım değişikliği gerektirdiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Heidegger's shifting philosophical stance during the 1930s, which is discussed in the literature as the“turn,”or Kehre. The prevailing arguments on this shift focus on Heidegger's transition of emphasis from Dasein's Being in Being and Time to the history of Being in his later works. Accordingly, die Kehre is considered from a“Being-oriented”standpoint, and is discussed either as a discontinuity, which consists of a significant transformation in Heidegger's thinking, or a continuity, which indicates a unity in his philosophy without a rupture. This study demonstrates that these analyses fail to adequately explain the“turn”because they neglect to question the underlying condition that makes die Kehre possible, namely, Heidegger's reorientation of“nothing”in his philosophy. This reorientation, from Dasein's contingent ways of making sense of its existence in Being and Time to Be-ing's historically contingent ways of unconcealing itself in What is Metaphysics?, enables Heidegger to realize the historicality of the meaning of Being. As a result, he abandons his phenomenological method in Being and Time, which aims to discover Being's universal meaning through Dasein's everydayness. However, this abandonment, as a discontinuity in Heidegger's methodology, seeks to sustain the continuity of his earlier ontological analysis and allows later Heidegger to proceed in discussing Being's meaning by elaborating on the contingently meaningful unconcealment of entities in different historical epochs. Thus, by introducing a“nothing-oriented”interpretation of die Kehre, this thesis contends that there is a continuation in Heidegger's inquiry that necessitates a transformation in his approach.