Moğol İmparatorluğu'nda elçilik kurumu ve teâtîleri
Embassy institution and exchanges in the Mongol Empire
  1. Tez No: 978999
  2. Yazar: TARKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY TAYFUN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Moğol askerî faaliyetlerinin ilk aşamasında öne çıkan unsurlardan biri de elçilerdi. Onlar, ittifakları sağlamak veya tâbi unsurları savaşa davet etmek gibi vazifelerinin yanında, saldırı düzenlenecek ülkenin efendilerinin huzuruna çıkarak Moğollara biat edilmesi yönünde hazırlanmış fermanı iletmekle de görevli kimselerdi. Dolayısıyla Moğol tarihinde elçiler, aslında pek de göz önünde bulunmayan, ancak seferlerin başarıya ulaşmasında çok önemli bir görev üstlenen bir diplomatik sınıfı oluşturuyordu. Ancak tüm bu önemine karşın, doğrudan Moğol kaynaklarında elçilerin nasıl seçildiği, hangi usullere göre hareket ettikleri ya da görevlerinin kapsamı hakkında yeterli açıklık bulunmamaktadır. Buna rağmen, çeşitli coğrafyalarda ve farklı dillerde kaleme alınmış kaynaklar arasında bu boşluğu doldurabilecek veriler mevcuttur. Bu çalışmamızda, Moğolların elçilik kurumunu askerî, idarî, sembolik ve diplomatik boyutlarıyla bir bütün hâlinde incelemeyi hedefliyoruz. Elçilerin yalnızca diplomatik haber taşıyıcıları değil, aynı zamanda siyasi otoriteyi temsil eden, zaman zaman psikolojik baskı ve istihbarat unsuru olarak işlev gören çok yönlü aktörler olduğu ortaya konulmaktadır. Bu yapı, sadece Orta Asya bozkır geleneğinin bir ürünü değil; Çin bürokratik sistemi, İslam dünyasının diplomatik teamülleri ve bölgesel uygulamaların bir sentezi olarak şekillenmiştir. Çalışmanın önemli bir boyutu, Moğol elçiliği kurumuna dair bilgilerin farklı coğrafyalardan gelen kaynaklar aracılığıyla çok yönlü biçimde değerlendirilmesidir. Batılı gözlemcilerin aktardığı veriler, Moğol elçilerinin birden fazla dil bilen bireyler arasından seçildiğini, yalnızca Moğol kökenlilerin değil farklı millet ve dinlere mensup kişilerin de bu görevlere getirildiğini; elçilerin kıyafetlerinden tören protokollerine kadar birçok ayrıntının dikkatle izlendiğini göstermektedir. Bu sayede elçiliğin idarî yapısı, törenler ve görev alanları gibi hususlar hem içeriden hem dışarıdan bakışlarla çok yönlü olarak ele alınmakta; kurumun sadece sembolik değil, siyasî ve askerî işlevleri de tarihî bağlamı içinde değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, elçilik kurumu Moğollar için yalnızca savaş öncesi bir iletişim aracı değil; hanlık otoritesinin temsil edildiği, bazen doğrudan askerî müdahaleyi hazırlayan, bazen de kültürel hegemonyayı taşıyan çok katmanlı bir mekanizmadır. Bu çalışma, farklı coğrafyalardan gelen kaynakları birlikte kullanarak Moğol diplomasi tarihine disiplinler arası ve karşılaştırmalı bir bakış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the prominent elements in the initial phases of Mongol military campaigns was the presence of envoys. In addition to their duties of forging alliances or inviting subordinate entities to join the war effort, these envoys were also tasked with delivering decrees—prepared in the name of the Great Khan—demanding submission from the rulers of targeted states. Thus, in Mongol history, envoys formed a diplomatic class that, although often overlooked, played a crucial role in the success of military expeditions. Despite their importance, Mongol sources do not provide clear explanations regarding how envoys were selected, what procedures they followed, or the scope of their duties. Nevertheless, sources written in various languages across different geographies offer data that help fill these gaps. This study aims to examine the institution of Mongol envoys holistically through its military, administrative, symbolic, and diplomatic dimensions. It demonstrates that envoys were not merely messengers, but multifaceted actors who represented political authority and at times functioned as agents of psychological pressure or intelligence gathering. This institutional structure was not solely a product of the Central Asian steppe tradition, but rather a synthesis shaped by the influence of the Chinese bureaucratic system, the diplomatic practices of the Islamic world, and regional conventions. A significant aspect of this research is the comparative evaluation of Mongol envoy practices using sources from diverse regions. Western observers provide valuable insights, showing that Mongol envoys were often chosen from among multilingual individuals, including those of non-Mongol ethnic and religious backgrounds. Detailed records of their attire, ceremonial protocols, and behavior were carefully noted. This multi-perspective approach enables an in-depth understanding of the administrative structure, ceremonial roles, and responsibilities of envoys, not only from within the empire but also through external lenses—highlighting their symbolic, political, and military functions in historical context. In conclusion, the institution of envoys served not merely as a tool of communication before military action, but as a multi-layered mechanism representing khanal authority, at times initiating armed intervention, and often acting as carriers of cultural hegemony. This study aims to provide an interdisciplinary and comparative contribution to the history of Mongol diplomacy by utilizing sources from a broad geographic spectrum.