Sürdürülebilir su-enerji-gıda bağlamında topraksız tarım için zeytin karasuyunun döngüselliği
Circularity of olive mill wastewater for soilless agriculture within the sustainable water-energy-food nexus
  1. Tez No: 979000
  2. Yazar: ZEYNEP KUZUCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YİĞİT AVDAN, DOÇ. DR. DİLEK KÜÇÜK MATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Tezin amacı, çevreye doğrudan deşarj edildiğinde yüksek organik kirliliğe yol açan ve arıtılması maliyetli olan zeytin karasuyunun, topraksız tarım sistemi ile roka (Eruca sativa) bitkisi yetiştirilmesinde potansiyel bir gübre kaynağı olarak kullanımının ve bitkinin su arıtma veriminin değerlendirilmesidir. Rokalar, ham zeytin karasuyu (Ham ZK), ön işlemden geçirilmiş zeytin karasuyu (KA-ZK, FA-ZK) ve bir adet kontrol besin solüsyonu kullanılarak derin su kültürü (Deep Water Culture) sisteminde yetiştirilmiştir. Rokaların büyümesi ve topraksız tarımdan sonra zeytin karasuyunun çevresel parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, 1200 µS/cm ve 600 µS/cm başlangıç değeri olmak üzere iki farklı elektriksel iletkenlik (EC) seviyelerinde deney setleri oluşturulmuştur. Her iki başlangıç elektriksel iletkenlik değerinin bitki büyümesi üzerinde farklı etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. 600 µS/cm başlangıç EC seviyesinde en iyi büyüyen grup FA-ZK olmuştur. Topraksız tarım sonrası zeytin karasuyunun çevresel parametrelerinde ise Türkiye'nin çevresel mevzuatına göre, yalnızca KA-ZK, FA-ZK çözeltilerinin kimyasal oksijen ihtiyacı, yüzey sularına deşarj için belirlenen çevresel sınır değerlerinin biraz üzerinde kalmıştır. Bu durum, zeytin karasuyunun topraksız tarımda roka yetiştiriciliğinde ön işlemden geçmiş zeytin karasuyunun kullanılabilirliğini ve tekrar değerlendirilebilmesini sağlamaktadır. Sonuçlar 4 farklı makine öğrenimi yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlerde, yaş yaprak ağırlığını en doğru şekilde tahmin edip düşük hata oranı veren yöntem Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP) olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the use of olive black water, which causes high organic pollution when discharged directly into the environment and is costly to treat, as a potential fertilizer source in the cultivation of arugula (Eruca sativa) plant with soilless agriculture system and to evaluate the water treatment efficiency of the plant. Olive mill wastewater was subjected to chemical and physical treatment and nutrient solution was prepared. The arugula were grown in a deep water culture system using raw olive mill wastewater (Raw-OMWW), pretreated olive mill wastewater (CT-OMWW, PT OMWW) and a control nutrient solution. The growth of arugula and olive mill wastewater parameters were evaluated after hydroponic farming at two initial electrical conductivity (EC) levels: 1200 and 600 µS/cm. 600 µS/cm EC level, PT-OMWW was the best growing group. As for the environmental parameters of the wastewater left over after soilless farming, according to Turkey's environmental legislation, only the chemical oxygen demand of CT-OMWW, PT-OMWW solutions was slightly above the environmental limit values set for discharge to surface waters. This situation enables the use and reutilization of pretreated olive mill wastewater in the cultivation of arugula in soilless agriculture. Comparison was made using 4 different machine learning methods; the Multilayer Perceptron (MLP) model demonstrated the highest prediction accuracy and the lowest error rate in estimating fresh leaf weight.