Instructors' implementation of the 21st century skills (the 4Cs) in tertiary level English language teaching classes
Öğretim görevlilerinin üniversite hazırlık düzeyi İngilizce dil öğretim sınıflarında 21. yüzyıl becerilerini (4C) uygulamaları
  1. Tez No: 979001
  2. Yazar: SİDAR BOZKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, English Language and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu doktora çalışması, İngiliz Dili Eğitimi (ELT) alanında çalışan öğretmenlerin eleştirel düşünme, iletişim, işbirliği ve yaratıcılığı (4C) öğretim süreçlerine nasıl entegre ettiğini araştırıyor. Araştırmacılar, eğitim sistemlerinin yalnızca bilişsel bilgi öğretmek için değil, aynı zamanda yaratıcı üretim, problem çözme, karar verme gibi üst düzey becerileri öğretmek için yeniden tasarlanması gerektiği konusunda hemfikirdir. Çalışma, Trilling and Fadel (2009), Fullan and Scott (2014), Robinson (2011) ve Kumaravadivelu (2003) gibi araştırmacıların eğitimin 21. yüzyılda nasıl işlediğini inceleyen teorilere dayanmaktadır. Bu yaklaşımlara göre, öğretmenlerin rollerinin ve öğrenme ortamlarının yeniden tanımlanması gerekmektedir. Bu, öğrencilerin bilgi tüketicisi olmaktan çıkıp bilgi üreticisi olmalarını sağlayacaktır. Araştırma, karma yöntem deseniyle yürütülmüştür. Nicel veriler, Hixson ve arkadaşları (2012) tarafından geliştirilen '21st Century Teaching and Learning Scale' aracılığıyla 113 öğretmenden toplanmıştır. Nitel veriler ise açık uçlu sorulara verilen yanıtların tematik analiziyle elde edilmiştir. Ayrıca, ölçek maddelerinin yapısal dağılımı Çok Boyutlu Ölçekleme (MDS) yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin bu becerileri çoğunlukla“orta düzeyde”uyguladıklarını göstermiştir. Özellikle yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi değerlendirmenin zorluğu tespit edilmiştir. MDS analizleri, 'ölçme' ve 'deneysel uygulama' ile ilgili öğelerin ölçekten farklı olduğunu göstermiştir. Öğretmenler zaman kısıtlaması, ölçme belirsizliği ve müfredat yoğunluğu gibi sorunlardan şikâyet ettikleri nitel bulgularla desteklemektedir. Yine de, sınıfta sorgulamaya dayalı öğrenme, proje tabanlı etkinlikler ve akran geribildirimi gibi yöntemler kullanıldığı açıktır. Katılımcıların eğitim düzeyi ve seminerlere katılma durumu da becerilerin sınıf içi uygulamasını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin sadece içerik aktarımı yapmak yerine derin öğrenmeyi kolaylaştıran rehberler olmaları gerektiğini göstermektedir. Bu, sistemsel, yapısal destek ile mümkün olabilir. Bu bağlamda, araştırma, öğretmen eğitiminin teorik temellerle desteklenmesini, mesleki gelişim fırsatlarının artırılmasını, ölçme-değerlendirme araçlarının çeşitlendirilmesini ve 21. yüzyıl becerilerinin öğretim programlarına etkili bir şekilde entegrasyonunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral study investigates how teachers working in the field of English Language Teaching (ELT) integrate critical thinking, communication, collaboration, and creativity (the 4Cs) into their teaching processes. Researchers agree that educational systems need to be redesigned not only to teach cognitive knowledge but also higher-order skills such as creative production, problem-solving, and decision-making. The study is based on theories of researchers such as Trilling and Fadel (2009), Fullan and Scott (2014), Robinson (2011), and Kumaravadivelu (2003) that examine how education functions in the 21st century. According to these approaches, the roles of teachers and learning environments need to be redefined. This will enable students to become producers of knowledge rather than consumers of knowledge. The research was conducted using a mixed-methods design. The '21st Century Teaching and Learning Scale' developed by Hixson et al. (2012) was used to collect quantitative data from 113 teachers, while qualitative data was obtained through thematic analysis of responses to open-ended questions. In addition, the structural distributions of the items were examined by multidimensional scaling (MDS) methods. The results obtained showed that teachers mostly applied these skills at a moderate level. It was difficult to evaluate creative and critical thinking in particular. MDS analyses showed that the items related to 'measurement' and 'experimental application' were different from the scale. Teachers complained about problems such as time constraints, measurement uncertainty, and curriculum density, and qualitative findings support this view. Nevertheless, methods such as inquiry-based learning, project-based activities, and peer feedback were used in the classroom. The level of education of the participants and their participation in seminars also significantly affected the in-class application of the skills. These findings show that teachers should be guides who facilitate deep learning rather than just transferring content. Such outcomes can be possible with systematic, structural support. In this context, the research suggests that teacher education should be supported by theoretical foundations, professional development opportunities should be increased, measurement-evaluation tools should be diversified, and 21st-century skills should be effectively integrated into the curriculum.