Queer embodiment in musicals: The case of Rocky Horror Show's Turkey production
Müzikallerde kuir bedenlenme: Rocky Horror Show'un Türkiye yapımı örneği
  1. Tez No: 979011
  2. Yazar: EKİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Felsefe, Performing and Visual Arts, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez, müzikal tiyatroda kuir bedenselliği The Rocky Horror Show'un Türkiye sahnelemesi üzerinden incelemektedir. Görünürlük, çeşitlilik ya da kapsayıcılık söylemlerine odaklanmak yerine, kuir performansı bedensellik, eleştirel fenomenoloji ve dünya kurma (world-making) çerçeveleri içerisinde konumlandırmaktadır. Judith Butler'ın performativite, Sara Ahmed'in kuir fenomenoloji ve José Esteban Muñoz'un kimlikten farklılaşma (disidentification) kavramlarından hareketle, The Rocky Horror Show'un sahnelenmesinin normatif toplumsal cinsiyet ikiliklerini nasıl bozduğunu ve bedenleri, duygulanımları ve mekânları direniş ve altüst oluş imkânlarını açacak biçimlerde nasıl yeniden yönlendirdiğini tartışmaktadır. Araştırma, sahnedeki kuir bedenselliğin Türkiye'nin sosyo-politik bağlamında karşı- kamusal bir alan yaratan duygulanımsal ve maddi karşılaşmalar ürettiğini öne çıkarmaktadır. Performans, seyirci alımlaması ve yerel kültürel dinamikler arasındaki etkileşimi analiz ederek, müzikal tiyatronun kuir yönelim ve yönsüzleşmenin işlediği bir mekân olarak nasıl işlev gördüğünü göstermektedir—burada norm dışı kimlikler yalnızca temsil edilmez, aynı zamanda yaşanır, hissedilir ve kolektif olarak üretilir. Bu yolla, çalışma, toplumsal cinsiyet ve kuir çalışmalarındaki tartışmalara müzikal tiyatronun bedensel bir eleştiri ve kuir dünya kurma pratiği olarak işleyişini göstererek katkıda bulunmaktadır; hâkim anlatıları sorgularken, aidiyet ve yakınlığın alternatif tahayyüllerini de üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines queer embodiment in musical theatre through the case study of The Rocky Horror Show's Turkish production. Through the theory of performativity by Judith Butler, the queer phenomenology of Sara Ahmed, and the concept of disidentification by José Esteban Muñoz, the dissertation investigates how the production of The Rocky Horror Show undermines conventional gender binaries and reorganizes bodies, affects, and spaces, thus opening spaces for resistance and subversion. The research emphasizes that queer embodiment in theatre generates emotive and material interactions that create a counter public sphere within Turkey's socio-political context. This thesis examines the relationship between performance, audience reception, and local cultural dynamics, illustrating how musical theatre serves as a space for both queer orientation and disorientation, where non-normative identities are represented, experienced, and collectively created. This work contributes to discussions in Gender and Queer Studies by demonstrating how musical theatre functions as a channel for embodied critique and queer world-making, contesting current narratives while fostering alternative visions of belonging and intimacy.