Yürüme döngüsünün ters sarkaç ile analizi
Analysis of the gait cycle with an inverted pendulum model
  1. Tez No: 979022
  2. Yazar: AYSEL GİZEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KORKMAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yürüme, insan yaşamının temel motor davranışlarından biri olup, günlük aktivitelerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yürümenin altında yatan biyomekanik prensiplerin anlaşılması, hem normal hem de patolojik yürüyüşün değerlendirilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, yürüme sırasında ortaya çıkan eklem hareketleri, kas kuvvetleri ve yer tepki kuvvetleri gibi biyomekanik parametrelerin modellenmesi; klinik değerlendirme süreçleri, robotik sistem tasarımları ve ampütasyon durumlarının analizi açısından önemli katkılar sunmaktadır. İnsan yürüyüşünün karmaşık yapısı, bu hareketin matematiksel olarak modellenmesinde çeşitli sadeleştirme yaklaşımlarının kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, insan yürüyüşünün analizinde yaygın olarak kullanılan sarkaç temelli modeller kapsamlı biçimde incelenmiştir. Özellikle lineer ters sarkaç modeli ile yay yüklü ters sarkaç modeli ayrıntılı olarak ele alınmış ve bu modellerin hem normal hem de ampütasyon sonrası yürüyüşü temsil etme düzeyleri literatürdeki deneysel bulgular ışığında değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, ters sarkaç tabanlı modellerin hesaplama açısından pratik, parametrik olarak sade ve farklı yürüme koşullarına uyarlanabilir yapıda oldukları belirlenmiştir. Karşılaştırmalı incelemeler, özellikle ters sarkaç modelinin alt ekstremite kinematiğini ve ampütasyon sonrası yürüyüş dinamiklerini yüksek doğrulukla temsil edebildiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, ters sarkaç temelli modellerin hem normal hem de ampütasyon sonrası yürüyüş analizinde güçlü ve uygulanabilir bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Walking is one of the fundamental motor behaviors of human life and constitutes a significant part of daily activities. Understanding the underlying biomechanical principles of walking is crucial for assessing both normal and pathological gait. In this context, modeling biomechanical parameters such as joint kinematics, muscle forces, and ground reaction forces provides valuable insights for clinical evaluations, robotic system design, and the analysis of amputation conditions. Due to the complex structure of human gait, various simplification approaches are required for its mathematical modeling. In this study, pendulum-based models commonly used in gait analysis were comprehensively examined. In particular, the linear inverted pendulum model and the spring-loaded inverted pendulum model were analyzed in detail, and their ability to represent both normal and post-amputation walking was evaluated in light of experimental data from the literature. The analyses revealed that inverted pendulum-based models are computationally efficient, parametrically simple, and adaptable to different walking conditions. Comparative evaluations indicated that the inverted pendulum model can accurately represent lower-limb kinematics and post-amputation gait dynamics. The results demonstrate that inverted pendulum-based models are powerful and practical tools for analyzing both normal and post-amputation walking.