Sigortacılıkta fayda analizi
Utility analysis in insurance
- Tez No: 97903
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ESENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İstatistik, Insurance, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, beklenen fayda kuramı, ilk çıkış noktasından bu güne ayrıntılı olarak incelenmiş ve aktüeryal uygulamalardaki işlevleri araştırılmıştır. Birinci Bölümde, günümüze dek yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir, ikinci Bölümde fayda kuramının ortaya çıkışı ve gelişimi anlatılmakta, karar verme problemlerinde nasıl uygulandığı ve ne gibi sorunlarla karşılaşıldığından söz edilmektedir. Bu bölümde, beklenen fayda kuramına karşı olan beklenmeyen fayda kuramları anlatılmış ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın Üçüncü Bölümünde beklenen fayda kuramımn aktüeryal uygulamalardaki yeri tartışılarak karar vericilerin riske karşı tutumları ve buna bağlı olarak, beklenen fayda yardımı ile risk primlerinin hesaplanması anlatılmış ve poliçe fiyatı için bir aralık verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, beklenen fayda kuramımn sigorta ekonomisindeki yeri ve etkileri incelenip, ters seçim ve ahlaki riziko kavramlarına değinilerek optimal sigorta poliçesi belirleme ve reasürans anlaşmalarında beklenen fayda kuramının nasıl kullanıldığı anlatılmıştır. Dördüncü Bölümde ise Ankara ilinde yaşayan ve otomobil sahibi olan iki kişiye ilişkin bir uygulama yapılmıştır ve kişilerin fayda fonksiyonları belirlenerek kasko sigortası için ödeyebilecekleri maksimum prim olan risk primleri hesaplanmıştır. Burada bireylerin riskten kaçınma ölçütleri belirlenerek karşılaştınlmıştır ve her bireye göre, kasko sigortası fiyatı için bir aralık verilmiştir. Son bölüm olan Beşinci Bölümde ise uygulamada bulunan sonuçlar tartışılmış, daha önceki bölümlerde anlatılan kuramsal bilgilerle karşılaştırılıp, yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Expected Utility Theory is analyzed in detail from the starting point up today and its functions in actuarial applications are investigated. In the first chapter, the related studies in literature are mentioned. In the second chapter, the origin of the utility theory and developments about it are summarized. Besides, the use of the utility theory in decision making problems and related troubles are examined. Non- expected Utility Theories against The Expected Utility Theory are described and these theories are compared with each other. In the third chapter, the role of The Expected Utility Theory in actuarial applications is discussed. The behavior of a decision maker against risk is revealed and the computation of his risk premium by using the expected utility is explained. From here, an interval for the price of the insurance has been given. The role and effects of The Expected Utility Theory in the economics of insurance are reviewed. The concepts of Adverse Selection and Moral Hazard are clarified. The usage of The Expected Utility Theory in reinsurance agreements and in determining the optimal insurance is shown. In the fourth chapter, an application is made to two car owners in Ankara. The utility functions of these people, are determined and their risk premiums, maximum premiums for automobile insurance for these people, are calculated. The degrees of risk aversion are found for each of them and the results are compared. By this way, an interval has been given for the price of automobile insurance corresponding to each person. In the fifth chapter, the results of the application are discussed and interpreted by comparing them with the theoretical informations mentioned in the previous chapters.