Platon düşüncesinde müzik
Music in Plato's thought
- Tez No: 979033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT CELAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Platon'un metafizik, epistemoloji, etik ve politika alanlarına yayılan felsefi mirası içinde müziğin işlevini çok boyutlu olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel sorunsalı, Platoncu sistemde müziğin salt bir estetik faaliyet değil, ruhsal anámnēsis (hatırlama), epistrophē (dönüş) ve kozmik uyum ilkelerinin somutlaştırıcısı olarak nasıl konumlandığıdır. Çalışmanın birinci bölümünde Platon'un diyaloglarında (Politeia, Timaeus, Phaedrus, Symposion) müziğin ontolojik ve epistemolojik statüsü incelenmiş; eidos, nous ve harmonia kavramları ekseninde müziksel ahenk ile varlık birliği arasındaki ilişki tartışılmıştır. İkinci bölümde, Platon'un paideia anlayışı bağlamında gymnastikē–mousikē ayrımı üzerinden ruh eğitiminin yöntemsel temelleri ele alınmıştır. Sonraki bölümde diyalogların Neoplatoncu ve modern yorumlarına yer verilerek Platon'daki müziksel metafiziğin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Çalışma sonucunda müziğin Platon düşüncesinde epistemik bir araç olarak psukhē'nin üçlü yapısını (tutku, akıl, irade) dengelediğini; etik düzlemde ölçü, cesaret ve uyum erdemlerini teşvik ettiğini; eğitimsel açıdan ise erken çocuklukta ruhun ahengi için zorunlu bir öğretim unsuru olduğunu göstermektedir. Metafizik bağlamda müzik, kozmik düzeni duyusal düzeye indirgeyen ve nous'u aktive eden ontolojik bir yapı taşı olarak işlev görür. Sonuç olarak, Platoncu müzik anlayışı, antik ile modern arasında köprü kuran kapsamlı bir model sunar. Bu çerçevede müzik hem bireyin ruhsal dönüşümüne hem de toplumsal uyuma katkı sağlayan epistemik, etik ve pedagogik bir araç olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the multifaceted function of music within Plato's philosophical legacy, which spans the domains of metaphysics, epistemology, ethics, and politics. The main problem of the study is how music is positioned in the Platonic system not merely as an aesthetic activity, but as the embodiment of the principles of spiritual anámnēsis (recollection), epistrophē (return), and cosmic harmony. In the first chapter, the ontological and epistemological status of music in Plato's dialogues (Republic, Timaeus, Phaedrus, Symposium) is examined, and the relationship between musical harmony and the unity of being is discussed through the concepts of eidos, nous, and harmonia. The second chapter addresses the methodological foundations of soul education within the framework of Plato's concept of paideia, based on the distinction between gymnastikē and mousikē. The subsequent chapter explores the historical development of Platonic musical metaphysics by examining Neoplatonic and modern interpretations of the dialogues. The study concludes that, in Plato's thought, music acts as an epistemic tool that balances the tripartite structure of the psukhē (desire, reason, will); promotes the virtues of measure, courage, and harmony on the ethical plane; and serves as an essential element of instruction for the harmony of the soul in early childhood education. In the metaphysical context, music functions as an ontological cornerstone that translates cosmic order into the sensory realm and activates nous. Ultimately, the Platonic conception of music offers a comprehensive model that bridges the ancient and the modern. In this framework, music is proposed as an epistemic, ethical, and pedagogical instrument that contributes both to the spiritual transformation of the individual and to social harmony.