Kanada'ya göç eden Türklerin beslenme davranışlarındaki değişikliğin belirlenmesi
Determination of changes in the nutritional behaviors of Turkish immigrants in Canada
- Tez No: 979041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kanada'ya göç eden Türk bireylerin göç sonrası beslenme alışkanlıklarında yaşanan değişimleri ve bu değişimlerin sağlık, yaşam tarzı ve beslenme bilgi düzeyiyle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 324 birey katılmış, veriler Mart–Haziran 2025 döneminde çevrim içi anket ile toplanmıştır. Anket, sosyodemografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, sağlık durumu ve yaşam kalitesini içermektedir. Ayrıca 297 katılımcıdan 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmış; kayıtlar BeBiS v.7, Canada Nutrient File ve USDA Food Data Central kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler SPSS v.31.0 ile yapılmıştır. tir. Göç sonrası dönemde ana öğün sayısında azalma ve ara öğün sayısında artış (p<0.001) ve öğün atlama oranlarında artış gözlenmiştir (%40'tan %54'e). Özellikle öğle ve akşam öğünlerinde atlama artmış, her iki dönemde de en çok atlanan öğün olan kahvaltıda ise anlamlı bir değişim olmamıştır. Öğün atlama gerekçeleri arasında 'zaman yetersizliği' ve 'hazırlayacak kimse olmaması' en çok artış gösteren nedenlerdir (p<0.001). Ayrıca göç sonrası dönemde protein ağırlıklı beslenme ve paketli/hazır gıda tüketimi artarken, karbonhidrat ve yağ ağırlıklı tercihler azalmıştır (p<0.05). Takviye kullanımı (p<0.001), dışarıda yemek yeme sıklığı (p<0.001) artmış; evde yemek hazırlama sıklığı ve Türk mutfağına yönelim ise azalmıştır (p<0.001). Türk yemeklerini hazırlamadaki/bulmadaki zorluğun ana sebebinin malzeme kalitesine ilişkin olumsuz algılar olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların çoğu kilo almış; fiziksel aktivite yaşam kalitesiyle pozitif ilişki göstermiştir (p < 0.05). Antropometrik ölçümlerde erkekler riskli grupta yer almaktadır. Besin tüketim kayıtları enerji alımının yetersiz, protein alımının yüksek; kalsiyum, magnezyum, potasyum ve D vitamini alımlarının düşük olduğunu, sodyum alımın yüksek olduğu ortaya koymuştur. Beslenme bilgi düzeyi çoğunlukla iyi düzeyde bulunmuştur (57.7±10.82). Sonuç olarak göç, Türk göçmenlerin beslenme düzeninde önemli değişimlere yol açmaktadır. Özellikle öğün atlama eğilimi, mikro besin ögesi yetersizlikleri ve sağlıksız tercihler uzun vadeli sağlık riskleri doğurabileceğinden, sağlıklı beslenme eğitimleri ve kültürel besinlere erişimi kolaylaştıran politikalar önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the changes in dietary habits of Turkish individuals after migrating to Canada and to assess the relationship of these changes with health status, lifestyle, and nutrition knowledge levels. A total of 324 individuals participated in the study, and data were collected through an online survey between March and June 2025. The survey included sections on sociodemographic characteristics, dietary habits, physical activity, health status, and quality of life. In addition, 24-hour dietary intake records were obtained from 297 participants and analyzed using BeBiS v.7, the Canada Nutrient File, and the USDA Food Data Central. Statistical analyses were performed using SPSS v.31.0. In the post-migration period, a decrease in the number of main meals and increase in snack consumption (p<0.001) and an increase in meal-skipping rates were observed (from 40% to 54%). Skipping lunch and dinner became more common, while breakfast remained the most frequently skipped meal in both periods with no significant change. Among the reasons for meal skipping,“lack of time”and“no one to prepare meals”showed the greatest increase (p<0.001). Furthermore, post-migration dietary patterns showed an increase in protein-based eating and consumption of packaged/ready-to-eat foods, alongside a decrease in carbohydrate- and fat-based preferences (p<0.05). Supplement use (p<0.001) and eating out (p<0.001) increased, whereas the frequency of home cooking and adherence to Turkish cuisine decreased (p<0.001). Difficulties in preparing or accessing Turkish dishes were mainly attributed to negative perceptions regarding ingredient quality. Most participants reported weight gain, and physical activity was positively associated with quality of life (p<0.05). Anthropometric measurements indicated that men were in the higher-risk group. Dietary intake analysis revealed inadequate energy intake, high protein intake, low calcium, magnesium, potassium, and vitamin D intake, and excessive sodium consumption. Nutrition knowledge levels were generally found to be good (57.7 ± 10.82).In conclusion, migration leads to significant changes in the dietary patterns of Turkish immigrants. The increased tendency to skip meals, micronutrient deficiencies, and unhealthy dietary preferences may pose long-term health risks, highlighting the importance of nutrition education programs and policies that facilitate access to culturally familiar foods.