Geleneksel sivil mimarlık örneklerinde ahşap teknolojisi ve restorasyon
Wood technology and restoration in traditional architecture samples
  1. Tez No: 97905
  2. Yazar: FATİH SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET Yapılan çalışmanın amacı halen restorasyon çalışmaları devam eden Kastamonu Daday'da bulunan sivil mimarlık örneklerimizden Köpekçioğlu Konağı'nda kullanılan orijinal (eski) ve yeni ahşap malzemelerin laboratuar koşullarında kontrollerinin yapılarak yeniden yapım (rekonstrüksiyon) işleminde orijinal ahşap malzemenin yerine geçecek olan yeni ahşap malzemenin yapısal özelliklerinin, niceliksel karşılaştırmasının yapılması ve yeni yer değiştirme malzemesinin restorasyon işlemine uygunluğunun araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Kültür Bakanlığı İstanbul Konservasyon ve Restorasyon Merkezinde işlerin yoğunluğu nedeniyle malzeme kontrolleri Orta Anadolu Ormancılık Araştırma Müdürlüğü Araştırma Laboratuarları ve Hacettepe Üniversitesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, halen restorasyon çalışmaları devam eden Köpekçioğlu Konağı' ndan aynı stil ve detayları görebildiğimiz ve yenileme çalışmaları yapılan kapıların orijinal (eski) ve yeni seren parçalan (özellikle aynı yer ve bölgeden alınmış, aynı stil ve detaylara sahip olan) alınarak incelenmiştir. Bu çerçevede, Köpekçioğlu Konağı' ndan elde edilen aynı stil ve detayları taşıyan parçalar öncelikle Hacettepe Üniversitesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümünün araştırma atölyesinde hazırlanarak kontrollere uygun hale getirilmiştir. Daha sonra araştırma parçalarının stil, detay ve boyut özellikleri incelenmiş ve ayrıca hazırlanan araştırma parçalarının rutubet oranlan tespit edilmiştir. Bu çalışmanın ardından araştırma parçalan üzerinde Orta Anadolu Ormancılık Araştırma Müdürlüğü Laboratuarlarında tam kuru özgül ağırlık tayini, yıllık halka araştırmaları ve Brinell sertlik testleri yapılmıştır. Yapılan kontroller sonrasında tam kuru özgül ağırlık eski orijinal parçada 0.47 gr/cm3 yeni parçada 0.53 gr/cm3, ortalama rutubet oranı eski parçada % 12.2 yeni parçada % 11.5, yıllık halka genişliği eski parçada 1.8 mm yeni parçada 1.3 mm, Brinell sertlik değeri eski parçada 2.20 Kp/mm2yeni parçada 1.19 Kp/mm2 olarak tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma sonrasında orijinal parça ile yeni yer değiştirme parçasının tamamıyla aynı niteliklerde olmadığı ve yeni parçanın eski parça ile uyum sağlamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is to search the supplies which were used, to contract Köpekçioğlu Mansion, as a sample of civil architecture, situated in Daday Kastamonu and still being restored, whether or not by controlling the original and new wood supplies under laboratory conditions in the process of reconstruction new wood supllies which is to be replaced the original supplies, is to be searched in terms of structural characteristics quantitave comparisons and new replacing supplies for fitting the process of restoration. In order to carry out the research, supplies controls have been made both in the research laboratory in Middle Anatolia Forestry Research Directory and in the Department of Wood Products Industrial Engineering at Hacettepe University since Istanbul Conservation and Restoration of Ministry of Culture has been very busy with heavy jobs to do. The study covers the examination of the same style and details seen by us and original and the new parts of the doors especially taken from the same places and area having the same style and details on which the process of reconstruction carried out, are taken from Köpekçioğlu Mansion still being restored. In this frame the samples having the same style and details and taken from Köpekçioğlu Mansion are prepared in the research laboratory in the Department of Wood Product Industrial Engineering at Hacettepe University so as to be fitted for controlling. And then style, detail and dimensional characteristics of researched samples are examined and the rates of moisture of prepared researched samples are determined as well. Afterwards oven dry specific gravity determinations, growth ring research and Brinell hardness tests on researched samples are conducted in the research laboratory in Middle Anatolia Forestry Research Directory. After the controls, oven dry specific gravity at the old original sample is found as 0.47 gr/cm3 while the new one is 0.53 gr/cm3, average moisture content is % 12.2 at the old sample and % 11,5 at the new one; in addition to this Brinell hardness constant is observed as 2.20 Kp/mm2 at the old one and 1.19 Kp/mm2 at the new one. At the end of this study it has been determined that the original sample and new replacing sample have no common qualities and the new sample and original don't agree with each other.