Alizarin red takılı magnetik PHEMA mikrokürelerle diyaliz çözeltilerinden alüminyum (III) iyonlarının uzaklaştırılması
Alizarin red attached magnetic PHEMA microspheres for removal of aluminum (III) ions from dialysis solution
- Tez No: 97906
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Özet ÖZET Son yıllarda yapılan araştırmalar alüminyum ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişki olduğunu göstermiştir, özellikle diyaliz tedavisi uygula nan hastaların % 80'inde vücutta alüminyum birikimi belirlenmiştir. Alüminyumun vücutta birikmesi, nörolojik bozukluklar (Parkinson ve Alzheimer), hiperaluminea, diyaliz ensefalopatisi ve anemi gibi ciddi hastalıklara neden olur. Diyaliz çözeltilerinden ve içme sularından Al(lll) uzaklaştırılmasında bazı teknikler uygulanmaktadır. Bunlar arasında spesifik polimerler ümit vaadetmektedir. Spesifik sorbent metal iyonu ile spesifik olarak etkileşebilecek bir ligand ve bu ligandın kimyasal olarak bağlandığı bir katı destek oluşur. Bu çalışmada hem kesikli hem de sürekli sistemde alüminyum uzaklaştırılması amacıyla boya takılı magnetik polihidroksietilmetakrilat (PHEMA) mikroküreler hazırlanmıştır. Magnetik PHEMA mikroküreler 80-120 /vm çap aralığında modifiye süspansiyon polimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Alizarin Red mikrokürelere kovalent olarak bağlanmıştır. Maksimum Alizarin Red yüklemesi 135.8 jumol/g'dır. Kesikli sistem deneylerinde ulaşılan maksimum Al(lll) adsorpsiyonu 19.5 mg/g'dır. Maksimum adsorpsiyon pH 5.0'de gözlenmiştir. Non-spesifik Al(lll) adsorpsiyonu 0.63 mg/g'dır. Adsorplanan Al(lll)'ün % 98'i HNO3 ile desorbe edilmiştir. Sürekli kolon sisteminde Al(lll) adsorpsiyon kapasitesi akış hızının artması ile azalmıştır. Mikroküreler adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma olmaksızın tekrarlanan adsorpsiyon-desorpsiyon işleminde başarı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary SUMMARY Aluminum has recently been considered as a causative agent in dialysis encephalopathy, osteodystrophy, and microytic anemia occuring in patients with chronic renal failure who undergo long-term hemodialysis. Only a small amount of Al(lll) ions in dialysis solutions may cause these disorders. Encephalopathy has also occured in children consuming aluminium hydroxide as a phosphate binder for renal disorders. Aluminum has also been implicated in neurotoxicity associated with amyotrophic lateral sclerosis, a form of parkinsonism and in Alzheimer's disease. The selective removal of Al(lll) ions from dialysis solutions and drinking water have been extensively investigated by applying several techniques. Among them, the use of specific sorbents has been considered as one of the most promising techniques. Specific sorbents consist of a ligand (e.g., ion-exchange function or chelating agents) which interacts with the metal ions specifically, and a carrier matrix which may be an inorganic materials or polymer microspheres. In this study, Aluminum [Al(lll)] adsorption onto dye-attached magnetic poly(2- hydroxyethylmethacrylate) (PHEMA) microspheres was investigated in both batch and continuous process. Magnetic PHEMA microspheres, in the size range of 80-120 jum, were produced by a modified suspension polymerization of HEMA. Alizarin Red was covalently attached to the microspheres. The maximum Alizarin Red loading was 135.8 jumo/g polymer. In the batch experiments, the maximum Al(lll) adsorption on the Alizarin Red-attached microspheres from aqueous solutions containing different amounts of Al(lll) ions was 19.5 mg/g polymer. The maximum Al(lll) adsorption was observed at pH 5.0. Non-specific Al(lll) adsorption was about 0.63 mg/g polymer under the same conditions. High desorption ratios (98 %) were achieved by using 0.1 M HNO3. In the continuous process, Al(lll) adsorption capacity of the microbeads decreased with an increase in the recirculation rate of solution. It was possible to reuse these Alizarin Red-attached magnetic PHEMA microspheres without significant losses in the Al(lll) adsorption capacities.