Gayrimaddi varlıkların vergilendirilmesinde değer tespiti
Value determination in intangible assets taxation
- Tez No: 979080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Gayrimaddi varlıklar, fiziksel varlığı bulunmayan ancak ekonomik değer yaratan varlıklar olarak tanımlanmaktadır. Bu varlıklara telif hakkı, patent, faydalı model ve marka gibi varlıklar örnek verilmekte ve söz konusu varlıklar üzerinde hukuki koruma sağlayan haklar tanınmaktadır. Gayrimaddi varlıkların ülkelere ve uygulama yöntemlerine göre farklı olarak ele alınması, ilgili varlıkların gayrimaddi varlık olarak tanımlanması konusunda sorunların yaşanmasına yol açmaktadır. Bu varlıklara net bir tanımlama yapılamadığında değerini belirlemek de güçleşmektedir. Satın alma işleminde değeri maliyet bedeli olarak kabul edilmektedir. Ancak işletme içinde yaratılan gayrimaddi varlıkların değeri net olarak tespit edilememekte, işletmenin ne kadar sürede ve ne ölçüde fayda elde edeceği belirlenememektedir. Dolayısıyla işletmeler bu varlıklardan fayda sağlayıp gelir elde etmelerine rağmen yaşanan sorunlar nedeniyle vergi yükümlülüklerini de yerine getirmemektedir. Söz konusu durumların yaşanması, ilgili varlıklara yönelik hukuki koruma, muhasebe ve vergi işlemlerinde uygulamada sorunların olduğunu göstermektedir. Muhasebe ve vergi sistemlerinin farklı bakış açılarını benimsemesi, uygulamada farklı işlemlerin yapılmasına yol açmaktadır. Gayrimaddi varlıkların kendilerine has özellikleri nedeniyle özel olarak düzenlemelerin yapılması gerekliliği söz konusudur. Dolayısıyla bu konuda hukuk, muhasebe ve vergi alanlarında tek düze bir yapının oluşturulması ve meydana gelen teknolojik gelişmeleri hızlı bir şekilde takip edecek kurallar bütününün oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Intangible assets are defined as entities that do not have physical assets but create economic value. These assets are exemplified by assets such as copyright, patent, utility model and brand and rights are granted that provide legal protection on these assets. The different handle of intangible assets according to countries and methods of application leads to problems to be formed in identifying related assets as intangible assets. When these assets cannot be fully defined, it becomes difficult to determine their value. In the purchase transaction, its value is accepted as cost price. However, the value of the intangible assets created within the business cannot be determined clearly, and it cannot be determined how long and to what extent the business will benefit. Therefore, although businesses benefit from these assets and earn income, they do not fulfill their tax obligations due to the problems experienced. The occurrence of these cases is an indication that there are problems in the legal protection, accounting and taxation of the related assets. The fact that accounting and tax systems have different perspectives leads to different transactions in practice. Due to the peculiarities of intangible assets themselves, it becomes necessary to make special arrangements. Therefore, it is necessary to establish a single-level structure in the fields of law, accounting and tax and to establish a set of rules that will follow the technological developments quickly.