Video izleme sistemleri
Video tracking systems
  1. Tez No: 97910
  2. Yazar: SEVDA ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Bu tezde, bir video izleme sisteminde kullanılan hedef tespit etme ve hedef izleme algoritmaları incelenmiştir. Bir video izleme sistemi, herhangi bir hava veya kara hedefinin izlenmesini gerektiren pek çok sistemde kullanılabilir. Video izleme hedef tespit etme ve hedef izlemeden oluşur. Hedef tespit etme algoritmaları ile bulunan hedeflerden biri, hedef izleme algoritmaları ile takip eden görüntülerde izlenir. Hedef tespit etmede; görüntünün histogramını kullanarak, hedefi ortamdan ayıran yöntemlerle, görüntü üzerindeki her pikseli komşuluğundaki piksellerle karşılaştıran diğer bir yöntem açıklanmıştır. Hedef izlemede kullanılan algoritma ise, hem anlaşılması kolay, hem de hızlı olan ve daha çok görüntü sıkıştırmada kullanılan bir arama algoritmasıdır. Bu yöntemlerle görüntü içinde belirtilen alanda bulunan hedefler tespit edilmekte, bunlardan kullanıcıya göre uygun olanı seçilmekte ve izlenmektedir. Sistemin çıktısı, hedefin görüntü üzerindeki yatay ve dikey konumudur. İçinde video izleme sistemini kullanan herhangi bir sistem, bu çıktıyı kullanarak, görüntü algılayıcıyı hedefe yönlendirebilir. Hedef izleme ve hedef tespit etme yöntemlerinin birleştirilmesi ile oluşan algoritma ile çeşitli görüntü dizileri üzerinde denemeler yapılmış ve algoritmanın başarılı olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Video İzleme, Hedef Tespit Etme, Hedef İzleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis explains some target detection and target tracking algorithms which are used in video tracking. A video tracking system can be integrated into systems which need to track any air or ground target. Video tracking is composed of target detection and target tracking. One of the targets which is found by target detection algorithms, is tracked by target tracking algorithms. Image histogram methods can be used to find the gray level threshold value which separates the target from background. Another method which uses the neighbour pixels' gray level values to determine whether the test pixel is a target pixel or not, is explained. The target tracking algorithm is a search algorithm, which is frequently used in image compression. It is a fast algorithm and compatible for real time requirements. Output of the video tracking system is horizontal and vertical positions of the target. A system using the video tracker system can direct the image sensor to the target by using this output. The video tracking algorithm formed by connecting target detection and tracking algortihms is tested on some image sequences and it is seen that the algorithm works succesfully. Key Words : Video Tracking, Target Detection, Target Tracking