Video tracker design for aerospace targets
Hava hedefleri için video izleyici tasarımı
  1. Tez No: 68622
  2. Yazar: SERHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Öz HAVA HEDEFLERİ İÇİN VİDEO İZLEYİCİ TASARIMI ÇİÇEK, Serhan Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mete SEVERCAN Eylül 1997, 66 sayfa Bu tezde, alçak irtifa hava savunma sisteminde kullanılmak üzere tasarlanan video izleyici konfigürasyonu anlatılmaktadır. Video izleyici sistemi, görüntü algılayıcının ürettiği iki boyutlu görüntüyü analiz eder ve algılayıcının görüş alam içerisindeki hedefe kilitlenebilir. Video izleyici, hedefin yatay ve dikey pozisyon bilgisini, görüntü algılayıcının kullandığı tarama satırlarına bağımlı olarak üretir. Hava savunma sistemi, video izleyici çıktısını kullanarak, görüntünün merkezinde hedef görülecek şekilde yönlenebilir. Video izleyici hava savunma sisteminde kullanılacağından, video izleyici tasarımında hava savunma sisteminin donanım yapısı da göz önünde tutulmuştur. Video izleyici algoritması, sabit durumdaki video algılayıcıdan alınan, ardışık görüntüleri işlemektedir. Video izleyici algoritması, sistemin gerçek zaman gereksinimlerini sağlamaktadır. Video izleyici algoritması hareket analizine dayanmaktadır. Hedef izleme modunda, hareket analizinin yeterli olmadığıdurumlarda, hareketsiz hedef arama yöntemi kullanılarak video izleyici algoritması güçlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Video İzleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VIDEO TRACKER DESIGN FOR AEROSPACE TARGETS ÇÎÇEK, Serhan MSc., Department of Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mete SEVERCAN September 1997, 66 pages This thesis describes a video tracker configuration designed to be a part of low altitude air defense system. The video tracker system analyzes 2-D images generated by a video sensor and can lock onto a target within the sensor's field of view. The video tracker outputs horizontal and vertical positions of the target with respect to scan lines of the imaging sensor. The air defense system can use this information to direct its servo mechanisms such that the target can be seen on the center of the images. Since the video tracker can be used as a part of the air defense system, video tracker is designed by taking the hardware configuration of the air defense system into account. Video tracking algorithm processes successive images which are generated by a stationary video sensor. Real time requirements of the video tracker are satisfied by the video tracking algorithm. The video tracking algorithm is mainly based on motion analysis. If the motion analysis technique fails when target tracking mode is active, 111stationary target search operation will be used to reinforce the video tracking operation. Keywords : Video Tracking IV