Antalya ilinde ev yapımı turşu ve süt ürünlerinden probiyotik öncüsü mikroorganizmaların izolasyonu
Isolation of probiotic pioneer microorganisms from homemade pickles and dairy products in Antalya province
- Tez No: 979144
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Gıda Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik, Microbiology, Food Engineering, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ev yapımı turşu ve süt ürünlerinden probiyotik potansiyeli olan bakterilerin izole edilmesi ve tanımlanması; böylece, geleneksel fermente gıdaların mikrobiyal potansiyeli bilimsel olarak ortaya konularak, yerel ve doğal kaynaklı probiyotik kültürlerin gıda endüstrisine kazandırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bakteriler izole edilirken uygun besiyerlerine ekim yapılmış ve saflaştırma sağlanana kadar işlem tekrarlanmıştır. Saflaştırılan bakterin koloni morfolojisine bakılmış, differansiyel boyama uygulanmış ve tüm genom sekanslama analizleri sonucu Proksee uygulaması kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: İzole edilen bakterilerin tümünün Gram (+) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca analizler sonucunda: çiğ sütten yapılmış peynir örneğinden izole edilen E. faecalis bakterisinin genom analizinde lsaA virülans gen bölgelerine ve ayrıca efrA, dfrE, emeA, vanT antimikrobiyal direnç genlerine; fasulye turşusu örneğinden izole edilen L. brevis bakterisinin nimA, vanT antimikrobiyal direnç genlerine; beyaz lahana turşusu örneğinden izole edilen L. mesenteroides bakterisinin vanT, vanY antimikrobiyal direnç genlerine; karışık turşu 1 örneğinden izole edilen L. plantarum bakterisinin de vanH, vanY antimikrobiyal direnç genlerine sahip olduğu ve ayrıca genom analizinde 3 turşu örneğinin de hiçbir virülans genine sahip olmadığı saptanmıştır. Sonuç: İzole edilen E. faecalis suşunun hem virülans genlerine hem de birden çok antimikrobiyal direnç genine sahip olduğu görülmüş ve probiyotik öncüsü olarak kullanımı konusunda ciddi endişeler yaratabileceği düşünülmüştür. Turşu ürünlerinden izole edilen L. brevis, L. mesenteroides, L. plantarum bakterilerinin ise hiçbir virülans geni taşımadığı düşük dirence sahip antimikrobiyal direnç genleri içerdiği tespit edilmiş ve bu 3 bakterinin probiyotik öncüsü bakteri olarak kullanılabileceği varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to isolate and identify bacteria with probiotic potential from homemade pickles and dairy products; thus, the microbial potential of traditional fermented foods will be scientifically revealed and local and naturally sourced probiotic cultures will be introduced to the food industry. Method: Bacteria were isolated by inoculation on appropriate media and the process was repeated until purification was achieved. The colony morphology of the purified bacteria was examined, differential staining was performed and the results of whole genome sequencing analysis were evaluated using Proksee application. Results: It was determined that all isolated bacteria were Gram (+). In addition, as a result of the analyses; it was determined that E. faecalis bacteria isolated from cheese sample made from raw milk had lsaA virulence gene regions and also efrA, dfrE, emeA, vanT antimicrobial resistance genes in genome analysis; L. brevis bacteria isolated from pickled beans sample had nimA, vanT antimicrobial resistance genes; L. mesenteroides bacteria isolated from pickled white cabbage sample had vanT, vanY antimicrobial resistance genes; L. plantarum bacteria isolated from mixed pickle 1 sample had vanH, vanY antimicrobial resistance genes and also in genome analysis it was determined that 3 pickle samples did not have any virulence genes. Conclusion: The isolated E. faecalis strain was found to have both virulence genes and multiple antimicrobial resistance genes, raising serious concerns about its use as a probiotic precursor. L. brevis, L. mesenteroides, L. plantarum bacteria isolated from pickled products were found to contain low-resistance antimicrobial resistance genes and no virulence genes and it was hypothesized that these 3 bacteria could be used as probiotic precursor bacteria.