21. yüzyılda yemek ve siyaset ilişkisi: Gastrodiplomasi örneği
Relations of food and politics in 21st century: Case of gastrodiplomacy
  1. Tez No: 979172
  2. Yazar: MARIAMI GACHECHILADZE OZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez yemek ve siyaset olgularının gastrodiplomasi boyutundaki ilişkilerini inceleyen bir çalışmadır. Kamu diplomasisi çerçevesinde yapılan çalışmada, başta yemek olgusunun kültürel boyuttaki veçheleri değerlendirilmiş olup ardından yemeğin siyasi yanı, 21. yüzyılda yükselen gastrodiplomasi kavramı çerçevesinde tartışılmıştır. Yemek, siyaset, kamu diplomasisi, ulus markalama ve gastrodiplomasi kavramları üzerinde sistematik derleme yapılmış, bulgular tematik sentez kullanılarak özetlenmiştir. Tematik sentez sonucunda ulaşılan bulgular, gastrodiplomasinin kamu diplomasisi ve ulus markalama projeleri arasında yer alan, devlet dahil olmak üzere çok aktörlü bir faaliyet olan, yükselen bir yumuşak güç aracı olduğudur. Ancak, kamu diplomasisi çerçevesinde gelişen gastrodiplomasinin etkinliği üzerinde olumlu ya da olumsuz değerlendirme yapmak, yeterli veri olmadığı için, henüz mümkün değildir. Bu çalışmada uluslararası ilişkilerde güç kavramına dair tartışmalar Vestfalya Antlaşması ile başlamakta, Viyana Kongresi ile devam etmekte ve 20. yüzyılda meydana gelen çeşitli siyasi olaylar bağlamında yorumlanmaktadır. Vestfalya Antlaşması ile başlayan süreç boyunca, sert gücün yumuşak güce nasıl evrildiği açıklanmakta; 21. yüzyılda siyaset ve yemek ilişkilerinin yumuşak güç çalışmaları bağlamında kamu diplomasisi içinde değerlendirilebileceği işlenmektedir. Siyaset ve yemek ilişkilerinin pratiklere yansımış hali, gastrodiplomasi kavramı ile çerçevelenmektedir. Gastrodiplomasinin yanı sıra mutfak diplomasisi ve gıda diplomasisi gibi kavramlara da atıflar bulunularak, kavramsal farklılıklar da sergilenmekte; böylece gastrodiplomasinin ne olduğuna dair daha açıklayıcı bir zemin sağlanmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde hem teorik hem de belirli vaka üzerinde yapılan çalışmaların genel değerlendirmesi ve değerlendirmeler neticesinde tezin temel sorunsalına dair bulgular yer almaktadır. Tematik analiz ile gastrodiplomasinin çeşitli bölgelerde yürütülen ulus markalama projelerinde yer aldığı, dolayısıyla da gastrodiplomasinin yaygınlaşan faaliyetlere sahip olan bir kamu diplomasisi aracı olduğu tespit edilmiştir. Nitekim bir devletin veya bir topluluğun inisiyatifiyle yemek kültürüne dayanarak sürdürdüğü faaliyetlerin hedefinin, bir başka toplumu cezbetmek ve onlara olumlu bir izlenim bırakmak olduğu öne sürülmektedir. Özetle, tencereyi karıştıran her bir vatandaş birer gastrodiplomasi elçisi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This aim of this study is to examine the relationship between food and politics from the perspective of gastrodiplomacy. In the study conducted within the framework of public diplomacy, the aspects of the cultural dimension of the phenomenon of food was evaluated in the first place, while political aspects of food was discussed on the basis of the gastrodiplomacy concept. The latter is moderately new concept emerged in the 21st century. A systematic review was pursued on the following concepts of food, politics, public diplomacy, nation branding and gastrodiplomacy. The findings were summarized using thematic synthesis. As a result of thematic synthesis the study came up with the conclusion that gastrodiplomacy is a multi-actor emerging soft power tool, which actively takes part among public diplomacy and nation branding projects of the different countries in different regions of the world. However, the level of success of gastrodiplomacy as a mechanism to pursue public diplomatic moves, maintains hard to evaluate, as the studies for the latter question maintain limited in number, and therefore, not sufficient to jump into conclusions. In this study, the concept of power in international relations is discussed starting with the Treaty of Westphalia, followed by the Congress of Vienna and concluded by the developments took place in the 20th century. First World War, Second World War, Cold War, and the collapse of the Soviet Union, led to majör changes causing dramatic updates in the understanding of the major terms including power and diplomacy. The conceptual journey of power is reviewed from the year 1648 year Treaty of Westphalia. The concept of power records several transformations, including the emergence of soft power and public diplomacy afterwards. The latter concept is the one this study frames the relations of the concepts of politics and food. The reflection of politics and food relations on practices is interpreted with the concept of gastrodiplomacy. The thesis provides majör conceptual differentiation between gastrodiplomacy and related terms like culinary diplomacy and food diplomacy. This serves to provide more supportive ground for what gastrodiplomacy is. Although there are conceptual differences, culinary and food diplomacy concepts in the gastrodiplomatic dimension of food and politics are excluded from the evaluation. Because it is determined that the concepts of gastro or culinary diplomacy in some studies are used interchangeably. The final part of the study includes findings on the key question of the thesis as a result of general evaluation of both theoretical and case studies. With thematic analysis, it was determined that gastrodiplomacy is involved in nation branding projects carried out in various regions, and therefore gastrodiplomacy is a public diplomacy tool with widespread activities. As a matter of fact, it is suggested that the goal of activities carried on by one state or community on the basis of food culture is to attract another society and to give them a positive impression, is inevitable. To summarize, every citizen who mixes a pot himself/herself represents a key ambassador of gastrodiplomacy.