Türk çocuk edebiyatında fantastik: Ayla Kutlu'nun kitaplarında fantastik ögeler
Fantastic in Turkish children's literature: Fantastic elements in Ayla Kutlu's books
- Tez No: 979176
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Ayla Kutlu'nun çocuk yapıtlarında yer alan fantastik ögeleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma modeliyle yürütülen araştırma, betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Fantastik Yapıtları İnceleme Ölçütleri adlı değerlendirme formu kullanılmıştır. İncelenen sekiz yapıttaki fantastik ögeler, bu forma uygunluk doğrultusunda kodlanmıştır. Betimsel analiz tekniğiyle çözümlenen bulgular, formdaki sorular yardımıyla düzenlenmiş, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Yapıtlar birbiriyle karşılaştırıldığında ölçütteki en fazla ögeyi barındıran yapıtın Mavi Saçlar Pembe Gözler olduğu tespit edilmiştir. On üç soruluk ölçütün on iki sorusuna olumlu yanıt alınmıştır. Huvava İlk Çevre Koruyucusu ve Küçük Mavi Tren'de on soruya; Çiçek Elli Robot, Kendini Köpek Sanan Ayakkabılar ve Başı Kuşlu Çocuk'ta dokuz soruya; İkizlerin Sırrı ve Artık Çok Oldunuz'da sekiz soruya olumlu yanıt alınmıştır. Yapıtlarda yer alan fantastik ögeler incelendiğinde değişimin, dönüşümün, başkalaşımın, fantastik varlıkların, kuşku, şaşkınlık tedirginlik gibi duyguların, fantastik kurgu-gerçeklik ilişkisinin, fantastik kurgu-tema ilişkisinin ve fantastik kurgu- dil ve anlatım ilişkisinin tüm yapıtlarda görüldüğü saptanmıştır. Sadece kararsızlık duygusuna yönelik hazırlanan sorunun tüm yapıtlarda olumsuz yanıt aldığı görülmüştür. Elde edilen bulgulardan hareketle yapıtların, fantastik ögeler bakımından zengin olduğu ve çocuk okurun okuma kültürü edinim sürecini olumlu etkileyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the fantastic elements in Ayla Kutlu's children's works. Conducted using a qualitative research model, the study was analyzed using descriptive analysis techniques. The data collection tool used was an evaluation form developed by the researcher called“Criteria for Evaluating Fantastic Works.”The fantastical elements in the eight works examined were coded according to their suitability for this form. The findings, which were analyzed using descriptive analysis techniques, were organized, analyzed, and interpreted with the help of the questions in the form. When the works were compared with each other, it was determined that the work containing the most elements in the criteria was Mavi Saçlar Pembe Gözler (Blue Hair Pink Eyes). Twelve out of thirteen questions in the criteria received positive responses. Huvava, the First Environmentalist and The Little Blue Train received positive responses to ten questions; Flower-Handed Robot, Shoes That Think They Are Dogs, and The Boy with the Bird's Head received positive responses to nine questions; The Secret of the Twins and There Are Too Many of You received positive responses to eight questions. When the fantastic elements in the works were examined, it was found that change, transformation, metamorphosis, fantastic beings, emotions such as doubt, astonishment, and anxiety, the relationship between fantastic fiction and reality, the relationship between fantastic fiction and theme, and the relationship between fantastic fiction and language and narration were present in all works. It was observed that the question specifically addressing the emotion of uncertainty received negative responses in all works. Based on the findings, it can be said that the works are rich in fantastic elements and may positively influence the process of acquiring a reading culture among child readers.