Investigation of tee concrete beam specification using ansys program
Ansys programı kullanılarak te beton kiriş özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 979177
  2. Yazar: ALAI SALEM HELOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
T kiriş kesiti, birçok inşaat alanında önemli uygulaması nedeniyle önemli bir yapısal bileşeni temsil eder. Bir T-kiriş için optimum kesit boyutlarını belirlemek, kirişin en yoğun kesme kuvvetlerine dayanmasını sağlayacak boyutları belirlemeyi içerdiğinden zorlu bir iştir. Bu nedenle, bu tezde T kesiti, ANSYS yazılım programı kullanılarak farklı boyutlar ve koşullar temelinde incelenmiştir. Metodoloji üç aşamadan oluşmaktadır; ilk aşama, önceki çalışmalarla karşılaştırılan doğrulama koşullarıdır. İkinci aşama, kiriş kesit boyutlarını 1900 mm uzunluğa göre değiştirerek yapılmıştır. Son olarak, üçüncü aşama, uzunluğu 3000 mm açıklığa değiştirerek yapılmıştır. Sonuçlar, daha derin boyutlu delikli kirişlerin diğer tüm tipik kiriş türlerini geride bıraktığını gözlemlemiştir. Sapma 8.454 mm'den 3.280 mm'ye düşmüştür. Bu sonuç, kiriş derinliği nedeniyle en iyi durum olarak gözlemlenen ikinci grubun sonuçlarıyla desteklenmiştir. Bu aşamadaki sapma 24.748 mm'den 23.001 mm'ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Tee beam section represent an important structural component due to its significant application in many construction fields. Determining the optimal sectional sizes for a T-beam is a challenging task, as it involves identifying the dimensions that will enable the beam to withstand the most intense shear forces. For that in this thesis, the tee section investigated base on different sizes and conditions using ANSYS software program. The methodology involves three stages; the first stage is the validation conditions which compare with previous studies. The second stage was by changing the beam section dimensions based on 1900mm length. Finally, the third stage is by changing the length to 3000mm span. The results observed that the perforated beams with deeper size surpassed all other typical beam kinds. The deflection reduced from 8.454 mm to 3.280 mm. This result supported by the results of second group with observed as the best case due to beam depth. The deflection in this stage reduced from 24.748 mm to 23.001 mm.