Örgütsel sinizm ve umursamazlık üzerine bir inceleme: Sağlık çalışanlarında absenteeism rolü
An examination of organizational cynicism and indifference: The role of absenteeism among healthcare employees
  1. Tez No: 979213
  2. Yazar: NURDAN KÜÇÜKARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
İş yaşamında örgütsel sinizm konusunun önemli bir yeri olduğu ve çalışanların performansı üzerinde artan etkisi olduğu anlaşılmaktadır. Örgütsel sinizm, çalışanların örgüte ve üst yönetime karşı hissettiği güvensizlik, umursamazlık gibi olumsuz duyguları ifade etmektedir. Bu olumsuz tutumlar, özellikle sağlık hizmetlerinin temelini oluşturan sağlık çalışanların motivasyonu, işe bağlılığı ve iş tatmini gibi duyguları etkileyebileceği ve görevlerini yerine getirmede olumsuzluk yaşayabileceği dolayısıyla işe devamsızlık gibi davranışsal sonuçlar doğurabilmektedir. Aynı zamanda örgütsel sinizmin etkilerini açıklamada örgütsel umursamazlığın potansiyel aracılık etkisi olabileceğini ortaya koyan literatürde çalışmaların görece az olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında örgütsel sinizmin işe devamsızlık üzerindeki etkisinde örgütsel umursamazlık değişkeninin aracılık rolünün araştırılmasıdır. Araştırma, Orta Karadeniz Bölgesindeki Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Diş Hekimliği Fakültesinde sağlık personeli olarak görev yapan 550 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. 2024 yılı Nisan-Mayıs döneminde, nicel araştırma yöntemi olan anket tekniği kullanılarak çalışanlardan geri dönüşler ile veriler toplanmıştır. Anket formunda örgütsel sinizm, örgütsel umursamazlık, abseenteeism ölçekleri yer almaktadır. Bununla birlikte katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veri IBM SPSS, IBM SPSS Amos, Process Macro yazılımları ile analiz edilmiştir. Güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra hipotez testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre örgütsel sinizm ile örgütsel umursamazlığı açıklamada artı yönde ve orta düzeyde, örgütsel sinizm ile işe devamsızlık arasında artı yönde ve yüksek düzeyde, örgütsel umursamazlık ile işe devamsızlık arasında aynı yönlü ve düşük düzeyde katkı yaptığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm ve umursamazlığın çalışan davranışları üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve anlamak açısından önemli çıkarımlar ortaya koymuştur. Örgütsel sinizm ve umursamazlığın azaltılmasına yönelik politikalar ve uygulamaların hayata geçirilmesine ışık tutmaktadır. Bu bulgular çalışanların işe devamsızlık gibi olumsuz davranış sergilemesinin kontrol altına alınmasına destek sağlayacaktır. Bu araştırma, sağlık yönetimi uygulayıcılarına ve akademik araştırmalara rehberlik edecek teorik ve metodolojik katkı sağlaması beklenmekledir.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism is understood to have a significant place in business life and significantly impacts job performance. Organizational cynicism refers to negative emotions, such as distrust and indifference, that employees feel toward the organization and upper management. These negative attitudes can affect motivation, commitment, and job satisfaction, particularly in healthcare settings, which form the foundation of healthcare services. They can negatively impact their ability to fulfill their duties, leading to behavioral outcomes such as absenteeism. Furthermore, the literature demonstrating the potential mediating effect of organizational indifference in explaining the impact of organizational cynicism is relatively scarce. This study aims to investigate the mediating role of the organizational indifference variable in the effect of organizational cynicism on absenteeism among healthcare professionals. The study was conducted with 550 healthcare professionals at Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital and Tokat Gaziosmanpaşa Faculty of Dentistry in the Central Black Sea Region. During the April-May period of 2024, employee data was collected using a quantitative survey method. The survey included scales for organizational cynicism, organizational indifference, and absenteeism. It also included questions to determine the demographic characteristics of the participants. The obtained data were analyzed using IBM SPSS, IBM SPSS Amos, and Process Macro software. After validity and reliability analyses were conducted, hypothesis testing was performed. The results indicated that organizational cynicism and indifference contributed positively and moderately in explaining organizational indifference, positively and highly in explaining the relationship between organizational cynicism and absenteeism, and positively and slightly in explaining the relationship between organizational indifference and absenteeism. The research findings have revealed essential implications for uncovering and understanding the effects of organizational cynicism and indifference on employee behavior in healthcare professionals. They shed light on implementing policies and practices to reduce organizational cynicism and indifference. These findings will support the management of negative employee behaviors such as absenteeism. This research will provide theoretical and methodological contributions to guide health management practitioners and academic research.