Erişkin hastalarda D vitamini düzeylerinin metabolik ve inflamatuar parametrelerle ilişkisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the relationship between vitamin D levels and metabolic and inflammatory parameters in adult patients
- Tez No: 979222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: D vitamini eksikliğinin inflamasyon ve metabolizma üzerine etkileri olup erken teşhisi önemlidir. Çalışmamızın amacı platelet/lenfosit oranı (PLR), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), monosit/HDL kolesterol oranı (MHR), fibrozis-4 (FİB-4) skoru ve hemoglobin, albümin, lenfosit, platelet (HALP) skoru gibi parametrelerin D vitamini düzeyleri ile ilişkilerini inceleyerek, ulusal ve uluslararası literatürdeki mevcut bilgi boşluklarını doldurmayı hedeflemektedir. Retrospektif olarak planlanmış olan çalışmamıza, 01.06.2024 ve 01.06.2025 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine rutin kontrol amacı ile başvuran bireyler dahil edildi. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yaptığımız çalışmaya katılan bireylerin D vitamini ile yaş, cinsiyet, PLR, NLR, MHR, FİB-4 Skoru, HALP skoru ve laboratuvar parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda D vitamini medyan değeri 20,85 (minimum 5,3, maksimum 114,5) saptandı. HALP skoru medyan değeri 5,907 (minimum 1,579, maksimum 23,716) saptandı. D vitamini grupları ile HALP skoru karşılaştırıldığında ciddi eksiklik olanlarda 4,568 (1,579-12,681), eksiklik olanlarda 5,932 (1,679-23,716), yetersizlik olanlarda 6,742 (1,629-17,528), normal olanlarda 5,518 (2,203-13,291) olarak hesaplandı. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,026). D vitamini grupları ile FİB-4 skoru karşılaştırıldığında ciddi eksiklik olanlarda 0,515 (0,197-1,558), eksiklik olanlarda 0,787 (0,232-2,099), yetersizlik olanlarda 1,085 (0,244-2,939), normal olanlarda 0,78 (0,226-2,683) olarak hesaplandı. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,004). Çalışmamızda yaptığımız korelasyon analizinde D vitamini ile HALP skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (r=0,145, p=0,036). D vitamini ve FİB-4 skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (r=0,219, p=0,001). D vitamini ve yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (r=0,168, p=0,014). Çalışmamızdaki parametrelerin korelasyon analizinde D vitamini ile üre, kreatinin, albümin, GGT, ALT, AST, sodyum, LDL kolesterol, LDH, folat, hemoglobin arasında anlamlı ilişki saptandı. D vitamini ile GFR, platelet ile ters korelasyon izlendi. Çalışmamızda normal açlık glukozu olan 0,747 (0,197-2,939) ve bozulmuş açlık glukozu olan 0,994 (0,232-2,152) gruplar arasında FİB-4 skoru ile anlamlı ilişki saptandı (p=0,012). Sonuç: D vitamini ile HALP skoru ve FİB-4 skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptadık. D vitamini eksikliğinin kalsiyum metabolizması ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Bu yüzden D vitamininin erken tanı ve tedavisi önemlidir. İnflamatuar parametreler ve D vitamini ilişkisi göz önüne alındığında HALP skoru parametrelerinde, D vitamini artışı ile korelasyon saptandığı için HALP skoru ile de korelasyon olması beklenir. D vitamininin bağışıklık ve inflamatuar durumların kontrolünde potansiyel faydaları olabilir, ancak bu faydaları doğrulamak için daha fazla klinik çalışmaya gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Vitamin D deficiency has effects on inflammation, and its early diagnosis is important. The aim of our study is to investigate the relationship between vitamin D levels and parameters such as platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), monocyte-to-HDL cholesterol ratio (MHR), fibrosis-4 (FIB-4) score, and HALP score, thereby addressing the gaps in the national and international literature. This retrospective study included individuals who presented to the Internal Medicine Outpatient Clinic of Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital for routine check-ups between June 1, 2024, and June 1, 2025. Materials and Methods: In our retrospective study, vitamin D levels were compared with age, gender, PLR, NLR, MHR, FIB-4 score, HALP score, and laboratory parameters of the participants. Results: The median vitamin D level was 20.85 (minimum 5.3, maximum 114.5). The median HALP score was 5,907 (minimum 1,579, maximum 23,716). When comparing vitamin D groups with HALP scores: severe deficiency was 4.568 (1.579–12.681), deficiency was 5.932 (1.679–23.716), insufficiency was 6.742 (1.629–17.528), and normal was 5.518 (2.203–13.291). This difference was statistically significant (p=0.026). When comparing vitamin D groups with FIB-4 scores: severe deficiency was 0.515 (0.197–1.558), deficiency was 0.787 (0.232–2.099), insufficiency was 1.085 (0.244–2.939), and normal was 0.78 (0.226–2.683). This was statistically significant (p=0.004). Correlation analysis showed a statistically significant relationship between vitamin D and HALP score (r=0.145, p=0.036), as well as between vitamin D and FIB-4 score (r=0.219, p=0.001). A significant relationship was also observed between vitamin D and age (r=0.168, p=0.014). In addition, vitamin D showed significant correlations with urea, creatinine, albumin, GGT, ALT, AST, sodium, LDL cholesterol, LDH, folate, and hemoglobin. A negative correlation was found between vitamin D and GFR, and between vitamin D and platelets. In subjects with normal fasting glucose 0.747 (0.197–2.939) and impaired fasting glucose 0.994 (0.232–2.152), a significant relationship with FIB-4 score was detected (p=0.012). Conclusion: We found a statistically significant relationship between vitamin D levels and both HALP score and FIB-4 score. Vitamin D deficiency has negative effects on calcium metabolism and the immune system; therefore, early diagnosis and treatment of vitamin D deficiency is important. Considering the relationship between inflammatory parameters and vitamin D, a correlation with HALP score is expected, since HALP score parameters showed positive correlation with vitamin D levels. Vitamin D may have potential benefits in the regulation of immune and inflammatory states, but further clinical studies are needed to confirm these effects.