Paratiroid sintigrafisi ile boyun ultrasonografisinin paratiroid adenomlarını lokalize etmesindeki başarısına etki eden faktörler
Factors affecting the success of parathyroid scintigraphy and neck ultrasonography in localizing parathyroid adenomas
  1. Tez No: 979223
  2. Yazar: CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Primer hiperparatiroidizm, nöroendokrin bozukluklar içinde en yaygın 3. hastalıktır ve altta yatan en sık sebebi paratiroid adenomudur. Özellikle kadınlarda daha sık görülmekte, parathormon artışına neden olmakta ve hiperkalsemi ile karakterize olmaktadır. Tanısında birçok görüntüleme yöntemi kullanılsa da en sık olarak ultrason ve sintigrafi yer almaktadır. Çalışmamızda bu iki görüntüleme yönteminin paratiroid adenomunu belirlemedeki değerliliğini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve metot: Çalışmamız tek merkezli ve gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamız prospektif toplanan verilerden retrospektif tarama ile elde edilen verilerle yapılmıştır. Çalışmamızda dahil edilen ve MIBI ile USG'de soliter adenomu lokalize edilemeyen hastaların demografik ve klinik verileri karşılaştırıldı. Bu hastalarda adenomun tespit edilememesindeki klinik parametreler incelendi. Bulgular: Çalışma dahil edilen 139 hastanın %81,3'ü kadın ve yaş ortalaması 54,63±13,14 yıldı. Olguların adenom preoperatif adenom değerlendirmesinde USG'nin %37,4'ünü tespit ettiği, MIBI ile olguların %63,3'ünde adenomun başarılı şekilde değerlendirildiği, SPECT değerlendirmesinde ise olguların %47,5'inde adenomun başarılı şekilde belirlendiği görüldü. Bunun yanı sıra MIBI ile birlikte SPECT'in kullanımının adenom tespitinde başarıyı %76,3'e çıkardığı görüldü. USG değerlendirmesinin ek endokrin patolojilerin ve hipokalsemi varlığının başarısını anlamlı olarak artırdığı; boyun cerrahi öyküsü, intratiroidal adenomun olması ve ektopik yerleşimli adenomun olması başarıyı etkilememektedir. Bunun yanında USG, MIBI ve SPECT'in adenom tespit etme başarıları arasında anlamlı fark tespit edilmediği görüldü. Tartışma ve Sonuç: MİBİ çift faz paratiroid sintigrafisi halen paratiroid adenomlarının saptanmasında sensitivitesi ve spesifitesi yüksek görüntüleme yöntemi olmaya devam etmektedir. Ancak hiperplastik bezlerde hassasiyeti düşmektedir. İİAB ile birlikte veya tek başına usg, bilgisayarlı tomografi ve MR'ın paratiroid adenomlarını saptamasındaki sensitivite ve spesifitesi birbirlerine yakındır. Bu yöntemlerin sensitivitelerini artırmak için birlikte kullanımları da bu kez maliyetleri artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Primary hyperparathyroidism is the third most common neuroendocrine disorder, predominantly caused by parathyroid adenomas. It is more prevalent in women, characterized by elevated parathyroid hormone levels and hypercalcemia. Although various imaging modalities are employed for diagnosis, ultrasonography (USG) and scintigraphy are most frequently used. This study aims to compare the diagnostic efficacy of these two modalities in detecting parathyroid adenomas. Materials and Methods: This single-center observational study was conducted using retrospectively reviewed data collected prospectively. Demographic and clinical characteristics of patients in whom solitary adenomas could not be localized via MIBI scintigraphy or USG were analyzed. Clinical parameters associated with failed adenoma detection were evaluated. Results: Among the 139 patients included, 81.3% were female, with a mean age of 54.63±13.14 years. Preoperative evaluation revealed that USG successfully identified adenomas in 37.4% of cases, MIBI in 63.3%, and SPECT in 47.5%. Combined use of MIBI and SPECT increased detection success to 76.3%. USG performance was significantly enhanced in the presence of additional endocrine pathologies and hypocalcemia, while prior neck surgery, intrathyroidal adenomas, and ectopic localization did not affect detection rates. No statistically significant difference was found among USG, MIBI, and SPECT in terms of adenoma detection efficacy. Discussion and Conclusion: Dual-phase MIBI scintigraphy remains a highly sensitive and specific modality for identifying parathyroid adenomas, though its sensitivity decreases in hyperplastic glands. USG, CT, and MRI—alone or combined—offer comparable diagnostic performance, albeit with increased cost when used together.