Nureddin Mahmut b. Zengi'nin Dımaşk politikası
Nureddin Mahmud bin Zengi's Damascus policy
  1. Tez No: 979254
  2. Yazar: ALPER KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İNCE SANCAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 12. yüzyılın sonları ve 13. yüzyılın başlarında Orta Doğu'nun siyasi yapısında önemli bir figür olan Nureddin Mahmud Zengi'nin Dımaşk'a yönelik stratejik politikalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Nureddin Zengi, Haçlılar'a karşı yürüttüğü başarılı askeri seferlerle tanınmış bir lider olmakla birlikte, Dımaşk'ı ele geçirme süreci, bölgesel dengeyi değiştiren ve İslam dünyasında egemenlik kurma yolunda önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Bu çalışma, Zengi'nin Dımaşk'a yönelik askeri, diplomatik ve yönetimsel politikalarını analiz ederek, bu stratejilerin onun hem bölgesel güç mücadelesindeki konumunu pekiştirmede hem de Haçlılara karşı verilen uzun soluklu mücadeledeki başarısını sağlamada nasıl bir rol oynadığını araştıracaktır. Nureddin Zengi'nin Dımaşk'a yönelik politikası, hem iç hem de dış faktörlerin etkileşimiyle şekillenmiştir. İslam dünyasındaki çeşitli devlet ve beyliklerle olan ilişkiler, Haçlılara karşı birleşme çağrıları ve bölgesel güç dengesindeki değişiklikler, Zengi'nin diplomatik stratejilerinin temel unsurları olmuştur. Özellikle Dımaşk'ın stratejik konumu ve zenginlikleri, Zengi'nin Dımaşk'ı fethetme kararını hızlandırmış ve bu süreçte karşılaştığı zorluklar, ona yönetimsel ve diplomatik açıdan büyük bir deneyim kazandırmıştır. Tezde, Nureddin Zengi'nin Dımaşk'ı ele geçirme süreci, Haçlılar'a karşı yürüttüğü büyük savaşlar ve dönemin siyasi atmosferi ayrıntılı bir şekilde ele alınacak; aynı zamanda Dımaşk'ta uyguladığı yönetim politikaları, yerel halkla olan ilişkileri ve şehirdeki sosyal yapıyı dönüştürme çabaları tartışılacaktır. Bu çalışma, Zengi'nin askeri ve diplomatik başarılarının, onun İslam dünyasındaki merkezi otoriteyi tesis etme ve Haçlılar karşısında stratejik üstünlük kurma açısından taşıdığı önemi vurgulamayı hedeflemektedir. Sonuç olarak, Nureddin Mahmud Zengi'nin Dımaşk politikası, sadece bir fetih ve egemenlik kurma çabası değil, aynı zamanda Orta Doğu'daki tarihsel ve kültürel yapıları şekillendiren derin bir strateji olarak değerlendirilecektir. Bu çalışma, Zengi'nin diplomatik becerileri ve askeri taktiklerinin, Dımaşk'ı ele geçirme süreciyle birlikte nasıl bir araya geldiğini ve bu dönemdeki İslam dünyasının geleceğini nasıl etkilediğini analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the strategic policies of Nureddin Mahmud Zengi, a significant figure in the political structure of the Middle East during the late 12th and early 13th centuries, towards Damascus. Nureddin Zengi was a leader known for his successful military campaigns against the Crusaders. However, his conquest of Damascus was a turning point that changed the regional balance and constituted an important milestone on his path to establishing dominance in the Islamic world. This study aims to analyze Zengi's military, diplomatic, and administrative policies toward Damascus. This study will analyze Zengi's military, diplomatic, and administrative policies toward Damascus, investigating how these strategies played a role in both strengthening his position in the regional power struggle and securing his success in the long-term struggle against the Crusaders. Nureddin Zengi's policy toward Damascus was shaped by the interaction of both internal and external factors. Relations with various states and principalities in the Islamic world, calls for unity against the Crusaders, and shifts in the regional balance of power were fundamental elements of Zengi's diplomatic strategy. In particular, Damascus' strategic location and wealth accelerated Zengi's decision to conquer Damascus, and the difficulties he encountered in this process provided him with significant administrative and diplomatic experience. The thesis will examine in detail Nureddin Zengi's process of capturing Damascus, his major wars against the Crusaders, and the political atmosphere of the period. It will also discuss the administrative policies he implemented in Damascus, his relations with the local population, and his efforts to transform the social structure of the city. This study aims to highlight the importance of Zengi's military and diplomatic successes in establishing central authority in the Islamic world and gaining strategic superiority over the Crusaders. In conclusion, Nureddin Mahmud Zengi's Damascus policy will be evaluated not only as an effort to conquer and establish sovereignty, but also as a profound strategy that shaped the historical and cultural structures of the Middle East. This study will analyze how Zengi's diplomatic skills and military tactics came together with the process of capturing Damascus and how they affected the future of the Islamic world during this period.