Popüler kültür ve alt kültür ilişkisi bağlamında sokak müziği: Kadıköy örneği
Street music in the context of the relationship between popular culture and subculture: The case of Kadıköy
- Tez No: 979274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sokak müziğini bir alt kültür ifade biçimi olarak ele almaktadır. Tez, kamusal alanda sokak müziğinin ifade ettiği anlam çerçevesinde popüler kültür ile alt kültür arasındaki ilişki biçimi incelenmektedir. Kent yaşamı içerisinde sokak müziği sadece sanatsal bir ifade biçimi değil; müzik yoluyla kamusal alanda var olabilme; kimlik inşa aracı ve görünürlük stratejisi olabilmektedir. Bu kapsamda sokak müziğinin sanatsal, kültürel, siyasal, sosyal ve ekonomik boyutları saha araştırması yoluyla ve nitel yaklaşımla analiz edilmektedir. Çalışmada, Kadıköy'de sokak müziği icra eden 15 müzisyenle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler gözlem ve tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın kuramsal arka planını Frankfurt Okulu'nun kültür endüstrisi kavramı ve İngiliz Kültürel Çalışmalarının alt kültür yaklaşımları oluşturmaktadır. Bu iki yaklaşım üzerinden hem sokak müziğinin, popüler kültürün talep ve beklentilerine yönelik işleyişi hem de hâkim düzene karşı bir direniş alanı olma özelliği vurgulanmaktadır. Elde edilen bulgular, sokak müziğinin bahsedilen ikili yapısını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda sokak müziği yalnızca bireysel bir sanat alanı değil; gerektiğinde popüler kültürle etkileşime girebilen, bir yanıyla bağımsızlığını korumaya çalışan esnek bir alt kültür pratiğidir. Araştırmanın sonucunda, sokak müziğinin icra edilmesinde temel neden ekonomik sebepler olmanın yanı sıra müzisyenin tanınma ve beğenilme arzusu ve popülerleşme isteği de önemli bir motivasyon kaynağı olarak görülmüştür. Özellikle sosyal medya araçları ve repertuvar seçimi görünürlük sağlanmasında etkili iki araçtır. Bununla birlikte sokak müziği bir kimlik ifade olarak kamusal alanda yer almaktadır. Güvenlik, yasal düzenlemeler, müzik eğitimi, profesyonel sahnelere geçiş, müzisyenliğin mesleki kabul durumu gibi unsurlar kimlik inşasında etkisi bulunan dışsal faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
This study deals with street music as a form of subcultural expression. The thesis examines the relationship between popular culture and subculture within the framework of the meaning of street music in the public sphere. Street music is not only a form of artistic expression in urban life; being able to exist in the public sphere through music; it can be an identity-building tool and visibility strategy. İn this context, the artistic, cultural, political, social and economic dimensions of Street music are analyzed through fielde research and with a qualitative approach. In this study, in-depth interviews were conducted with 15 musicians performing street music in Kadıköy. The data obtained were evaluated using observation and thematic analysis methods. The theoretical background of the study is formed by the Frankfurt School's concept of the culture industry and the subculture approaches of British Cultural Studies. Through these two approaches, both the functioning of street music in relation to the demands and expectations of popular culture and its characteristic as an area of resistance against the dominant order are emphasised. The findings reveal the dual nature of street music. In this context, street music is not merely an individual art form; it is a flexible subculture that interacts with popular culture when necessary while striving to maintain its independence. The results of the study revealed that, in addition to economic reasons, the desire for recognition and appreciation and the desire for popularity are also important motivational factors in the performance of street music. Social media tools and repertoire selection are two particularly effective tools for gaining visibility. At the same time, street music occupies a place in the public sphere as an expression of identity. External factors such as security, legal regulations, music education, transition to professional stages, and the professional acceptance of musicianship are also influential in the construction of identity.