Depresyon tanısı almış bireylere uygulanan yönlendirilmiş imgeleme destekli psikoeğitimin depresyon, benlik saygısı ve stres düzeyine etkisi
The effect of guided imagery-supported psychoeducation on depression, self-esteem, and stress levels in individuals diagnosed with depression
- Tez No: 979281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Hemşirelik, Psychiatry, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, depresyon tanısı almış bireylerde uygulanan yönlendirilmiş imgeleme destekli psikoeğitim programının bireylerin depresif belirti, benlik saygısı ve algılanan stres düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini bir devlet hastanesinin psikiyatri polikliniklerine başvuran depresyon tanısı almış hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmaya alınma ölçütlerini karşılayan 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ( RBSÖ) ve ”Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)" kullanılmıştır. Deney grubuna uygulanan yönlendirilmiş imgeleme destekli psikoeğitim programı, 8 oturum yüz yüze ve 6 oturum ses kayıtlarının dinlenmesi şeklinde toplamda 14 oturum, bireysel olarak uygulanmıştır. Yüz yüze yapılan bu oturumlarla eş zamanlı olarak, deney grubu ikinci haftadan itibaren, üç hafta boyunca, haftada iki kere araştırmacı tarafından oluşturulan ses kayıtlarını dinlemiştir. Kontrol grubuna rutin tedavilerinin haricinde herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Psikoeğitim uygulaması sonrası deney grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre ASÖ ve BDÖ puan ortalamalarının azaldığı belirlenmiştir (p<0.05). Psikoeğitim uygulanan deney grubunun RBSÖ puanının kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır (p>0.05). Yönlendirilmiş imgeleme destekli psikoeğitim programının, depresyon tanılı hastaların algılanan stres ve depresif semptom düzeylerini azaltmada etkili olduğu; benlik saygısı üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Yönlendirilmiş imgeleme destekli psikoeğitimin, psikiyatri hemşireleri tarafından, depresyon tanılı bireylerin tedavi süreçlerine dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental trial conducted to determine the effects of a guided imagery-supported psychoeducation program on depressive symptoms, self-esteem, and perceived stress levels in individuals diagnosed with depression. The population of the study consisted of patients diagnosed with depression who applied to the psychiatric outpatient clinics of a state hospital. The sample included a total of 60 patients, comprising 30 in the experimental group and 30 in the control group, all of whom met the inclusion criteria.Data were collected using the“Descriptive Information Form,”the“Beck Depression Inventory (BDI),”the“Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES),”and the“Perceived Stress Scale (PSS).”The guided imagery-supported psychoeducation program implemented with the experimental group consisted of 14 individual sessions in total, including 8 face-to-face sessions and 6 sessions through audio recordings. Concurrently with the face-to-face sessions, beginning in the second week, participants in the intervention group listened to the researcher-generated audio recordings twice weekly over a period of three consecutive weeks. No intervention beyond routine treatment was applied to the control group. Following the psychoeducation intervention, the mean scores of the experimental group on the PSS and BDI were found to be significantly lower compared to the control group (p<0.05). However, there was no significant difference between the two groups in terms of RSES scores (p>0.05). The findings suggest that the guided imagery-supported psychoeducation program is effective in reducing perceived stress and depressive symptoms in individuals diagnosed with depression, but has no significant effect on self-esteem. It is recommended that psychiatric nurses incorporate guided imagery-supported psychoeducation into the treatment processes of individuals diagnosed with depression.