Rusya- Ukrayna Savaşı'nın Avrupa'daki silahlanma harcamalarına etkisi: Polonya örneği
The impact of the Russia-Ukraine War on defence expenditures in Europe: The example of Poland
  1. Tez No: 979295
  2. Yazar: YAVUZ SELİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Avrupa'daki Savunma Harcamalarına Etkisi: Polonya Örneği başlıklı bu çalışmada, 2022 yılında Doğu Avrupa'da başlayan savaşın Avrupa ve Polonya savunma harcamalarında yol açtığı etkiler, değişen savunma ve güvenlik mimarileri, ulusal savunma stratejileri ve jeopolitik gelişmeler ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. Avrupa ve Polonya savunma harcamalarını konu alan bu çalışmada kullanılan veriler NATO, AB, SIPRI ve IISS kurumsal sitelerinden elde edilmiştir. Ayrıca Polonya ile ilgili verilerde Ulusal Savunma Bakanlığı verilerine de yer verilmiştir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanan çalışmada, konuyla ilgili olan kitap, makale, kurumsal rapor ve stratejik planlar, medya içerikli internet gazeteleri, istatistiksel bilgiler ve söyleşiler incelenmiş, yorumlanmış ve dokümanlar analiz edilmiştir. Yapılan çalışmayla birlikte ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: 2022 yılında Rusya Ukrayna Savaşı'nın başlaması, 2014 yılında Kırım'ın ilhak edilmesiyle Rusya'yla ilişkileri bozulan Avrupa için soğuk duş etkisi yaratmış, Avrupa devletlerinin güvenlik ve savunma mimarisini değiştirmiştir. Avrupa kıtasında barış ve güvenliğin korunmasına yönelik güç projeksiyonlarını öngören yeni bir uluslararası politika benimsenmiştir. Savaş sebebiyle Avrupa savunma harcamalarında ciddi oranda artışlar yaşanmış olup, orantısal olarak en fazla artış Polonya'da gerçekleşmiştir. Avrupa'da değişen savunma konseptiyle beraber savunmaya daha fazla yatırım yapılması, ihtiyaç duyulan askerî yetenek ve kapasitelerin geliştirilmesi, savunma-endüstriyel iş birliğinin derinleştirilmesi için düzenlemeler yapılmıştır. Polonya'da artan savunma harcamaları yanında, silahlı kuvvetler teknik modernizasyon süreci hızlı bir ivme yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Effect of the Russia-Ukraine War on Defense Expenditures in Europe: The Example of Poland,”aims to analyze the effects of the war that erupted in Eastern Europe in 2022. It focuses on how this conflict has influenced defense expenditures across Europe, particularly in Poland, against the backdrop of evolving defense and security architectures, national defense strategies, and geopolitical developments. The data utilized in this study concerning European and Polish defense expenditures were sourced from several reputable institutional websites, including NATO, the European Union (EU), the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), and the International Institute for Strategic Studies (IISS). Additionally, data from the Polish Ministry of National Defense were incorporated to provide comprehensive insights into Poland's defense spending. The research employed qualitative methods to thoroughly examine and interpret a variety of sources, including books, academic articles, reports, strategic plans, and media content from internet newspapers. Additionally, statistical information and interviews pertinent to the topic were analyzed, ensuring a comprehensive understanding of the subject matter. The findings of the study indicate that the onset of the Russia-Ukraine War in 2022 served as a significant wake-up call for Europe. This conflict further strained the already tenuous relations with Russia, which had been worsening since the annexation of Crimea in 2014. The war has notably transformed the security and defense policy of European nations, compelling them to reassess their strategies and alliances in response to the evolving geopolitical climate. The ongoing conflict has led to substantial increases in defense expenditures across Europe, most notably in Poland, which has seen the highest proportional increase. This shift in the defense paradigm within Europe has prompted nations to prioritize investments in military capabilities and capacities. Furthermore, there has been a concerted effort to enhance defense-industrial cooperation, aiming to ensure that member states can effectively respond to security challenges through collaborative development and resource sharing. Such measures reflect a broader commitment to strengthening national and collective defense postures amidst evolving geopolitical dynamics. The recent upsurge in defense spending in Poland has been accompanied by a significant acceleration in the technical modernization of its armed forces.