İki fazlı akışların girdap yöntemi ile modellenmesi
Modeling of two-phase flows using vortex method
  1. Tez No: 97931
  2. Yazar: MUTLU TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ş. ERGİN KISAKÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İKİ FAZLI AKIŞLARIN GİRDAP YÖNTEMİ İLE MODELLENMESİ Bu çalışmada iki fazlı akışlardan, doğada ve endüstriyel uygulamalarda çok sık karşılaşılan, katı-akışkan iki fazlı, türbülanslı jet problemi bilgisayar desteğinde incelenmiştir. İnceleme yöntemi olarak son yıllarda akışkanlar mekaniği ve özellikle iki fazlı akış konularındaki çalışmalarda çok sık karşılaşılan, Lagranjiyan bir yaklaşımla uygulanan Yüzey Tekillik Yöntemi ile birleştirilmiş Ayrık Girdap Yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, tek fazlı jet akışı oluşumu ve özellikleri, serbest ve sınırlı haller için incelendikten sonra iki fazlı durum için, Aktif ve Pasif Yaklaşım metodlan kullanılarak katı faz ile akışkan faz etkileşimi, değişik partikül çaplan ve yükleme miktarları için incelenmiş ve katı fazın jet türbülans özelliklerine etkisi detaylı olarak araştırılmıştır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde, alt akış alanına yerleştirilen küt bir cisim ile akış etkileşimi incelenerek değişik cisim konumlarında akış alam ve partikül dağılımları incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise sınırlı jet akışı halinde, akışkan giriş sıcaklığı ve yan duvarlardan ısıtma durumunda ortam sıcaklık dağılımı, partikül sıcaklık değişimleri ve katı fazın sıcaklık dağılımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY MODELING of TWO-PHASE FLOWS by USING VORTEX METHOD In this study, computer aided simulation of two-phase, turbulent jet flow, which is a very common two-phase flow both in nature and industrial applications, was made. A well known computational fluid dynamics technique so called Discrete Vortex Method combined Surface Singularity Method was used. Evaluation of free and confined single phase jet flow and its properties were investigated. The particles are injected to the jet flow and particle - flow interaction were investigated for different particle diameters by using One-way and Two-way Coupling Approaches. Particle loading ratio was monitored in order to understand the effect of solid phase on turbulent jet properties. The interaction between jet vortices and the bluff body was examined and it was shown that the jet-body interaction exhibits different flow field characteristics depending on the orientation of the incident vortices. The temperature distributions and particle temperatures in confined jet simulations are also examined and are shown at the end of results chapter. X