A spectral vanishing viscosity method for large-eddy simulations of two-fluid flow
İki sıvılı akışlarda geniş girdaplı simülasyonlar için spektral kaybolan viskosite yöntemi
  1. Tez No: 655016
  2. Yazar: SOLMAZ KHOSHAVAZ
  3. Danışmanlar: DR. LUCA BIANCOFIORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türbülent akışlar için gerçekleştirilen DNS çalışmalarının, harcanan zaman ve sayısal kaynaklar açısından verimsizliği bilinmektedir. Öte yandan geniş girdap simülasyonları türbülent akışı modellemek açısından etkili bir yöntemdir. Mevcut araştırma Spectral Vanishing Viscosity (SVV) metodunun sonlu farklara uygulanmak üzere genişletilmesidir. LES tekniğinin kullanımı, filtreleme ve yukarı sarma metodunu uygulamadan türbülent akış modellemeyi mümkün kılmaktadır. Sonuç olarak hibrit bir DNS/LES solver oluşmaktadır. Solver, türbülent akıştaki gaz eşliğinde yerçekimi etkisiyle akan sıvı bir film tabakasından oluşan iki akışkanlı bir probleme uygulanmıştır. Yerçekimi etkisiyle akan film tabakalarının numerik simülasyonları, çok fazlı akışların matematiksel gösterimlerine ihtiyaç duymaktadır. Sonlu hacimler üzerine uygulanan direkt numerik analiz ile sıvı faz için Navier-Stokes denklemleri çözdürülmüştür. Hareket halindeki sıvı-gaz arayüzünün modellenmesi için önizleme yöntemi kullanılmıştır. Yerçekimi etkisinde akış gösteren sıvı filmler ile birçok endüstriyel uygulamada sıklıkla yer alır. Pertürbed düşen filmleri düz filmlere oranla ara yüzdeki ısı ve kütle transferini çarpıcı oranda arttırır. Bu durum ara yüzlü akışlara yönelik çalışmaların önemini arttırmaktadır. Mevcut çalışma ile geliştirilecek numerik aracın, ilerleyen zamanda düşen sıvı film olayının araştırılmasında kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
DNS studies of turbulent flows have proved to be inefficient in terms of time and computational resources. On the other hand, Large-eddy simulation (LES) is an effective approach towards modeling turbulence. The current research applies an extension of the Spectral Vanishing Viscosity (SVV) method to finite differences. This straight-forward LES technique allows turbulence modeling without the need for filtering or upwinding. The result is a hybrid DNS/LES Solver. The solver is applied to the two-fluid problem of falling liquid film in the presence of turbulent gas. Numerical simulation of falling liquid films requires a mathematical representation of the multiphase flow. A Direct Numerical Simulation (DNS) solver implementing finite volumes is used to solve the Navier-Stokes equations for the liquid phase. The Front Tracking method is used to model the moving gas-liquid interface. Gravity-driven falling liquid films are commonplace in engineering applications. Perturbed falling films dramatically increase the heat/mass transport across the interface compared to flat films, which highlights the significance of studying interfacial flows. The present research aims to develop a numerical tool, which will be used to further investigate falling liquid film phenomena.