Histerektominin over rezervine etkilerinin dişi rat modelinde serum anti-müllerian hormon (amh), ovaryan doppler kan akımı, histopatolojik inceleme ile araştırılması ve rosiglitazon'un antioksidan ajan olarak bu faktörler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of hysterectomy on ovarian reserve in a female rat model using serum anti-müllerian hormone (amh) levels, ovarian doppler blood flow, and histopathological examination, and investigation of the effects of rosiglitazone as an antioxidant agent on these parameters.
  1. Tez No: 979315
  2. Yazar: BURCU GÜNDOĞDU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİLBAZ, DR. ÖMER LÜTFİ TAPISIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Histerektomi sezaryendan sonra jinekologlar tarafından en sık uygulanan operasyondur. Histerektominin organ fonksiyonlarına ve seksüel aktiviteye olası etkileri bir çok çalışma ile gösterilmiştir. Histerektominin over fonksiyonlarını etkileyip etkilemediği ise günümüzde halen tartışmalı bir konudur. Biz de çalışmamızda over fonksiyonları üzerine olası etkilerini araştırmak için histerektomi sonrasında overlerin histopatolojik olarak değerlendirilmesine olanak sağlayacak dişi rat modelini kullandık. Histerektominin over rezervine etkisini Anti-Müllerian hormon (AMH) düzeyi, ovaryan Doppler kan akımı ve over dokusunun histopatolojik incelenmesi ile araştırdık. Ayrıca histerektomi sonrası ratlarda kullanılan Rosiglitazon'un, antioksidan ve antiinflamatuar ajan olarak; bu faktörler üzerindeki olası etkilerini inceledik. Materyal-Metod: Çalışmaya dahil edilen 45 Wistar Albino türü erişkin dişi rat randomize edilerek histerektomi uygulanan grup (n=15), histerektomi sonrası Rosiglitazon tedavisi uygulanan grup (n=15) ve kontrol grubu(n=15) olmak üzere üçe ayrıldı. Günlük vajinal smear değerlendirilmesi ile östrus fazında olduğu saptanan ratlardan kontrol grubundakilere Sham (suni) operasyonu, çalışma gruplarındakilere ise (grup 2-3) histerektomi uygulandı. Grup 3'teki ratlara histerektomi sonrası 50 gün süre ile 1 mg/kg/gün peroral Rosiglitazone tedavisi başlandı. Her üç gruptaki ratlardan AMH düzeyinin belirlenmesi için bazal ve postoperatif 50. günde kan alındı. Eş zamanlı olarak ultrasonografik Doppler inceleme ile ovaryan kan akımı değerlendirildi. Postoperatif 50. günde her üç gruba da ooforektomi uygulanarak ratlar feda edildi. Bazal ve postoperatif 50. gündeki AMH düzeyi, ovaryan Doppler kan akımı ve ovaryan histopatolojik inceleme sonuçları grup içi ve gruplar arası karşılaştırıldı. Bulgular: Bazal AMH düzeyi açısından gruplar arası karşılaştırma yapıldığında her üç grup için anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). AMH düzeyinin zamana bağlı değişimi bir bütün olarak değerlendirildiğinde ise her üç grupta da AMH düzeyinde azalma tespit edilirken, gruplar arası bir fark saptanmadı (p>0.05). Gruplar kendi içinde değerlendirildiğinde, her üç gruptaki ratların bazal AMH düzeylerinin postoperatif 50. günde anlamlı bir şekilde azaldığı saptandı (p<0.05). Overler histopatolojik olarak incelendiğinde histerektomi grubundaki primer, preantral ve antral follikül sayıları; diğer iki gruba göre anlamlı şekilde yüksek saptandı. Korpus luteum sayıları açısından gruplar arası anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Ovaryan Doppler kan akımı sonuçları değerlendirildiğinde ise postoperatif 50. günde tüm parametrelerde (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity, Vred avarage) histerektomi grubunda anlamlı azalma saptandı (p<0.05). Histerektomi sonrası Rosiglitazon tedavisi uygulanan grupta ise 4 parametrede (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity, Vred avarage) histerektomi grubunda olduğu gibi anlamlı bir azalma saptanmazken (p>0.05), bu parametrelerden 3'ünde (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity) anlamlı olmasa da artış olduğu görüldü (p>0.05). Histerektomi sonrası Rosiglitazon tedavisi uygulanan grupta postoperatif 50. günde 3 parametrenin (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity) diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (p<0.05). Sonuç: Çalışmamız sonucunda saptadığımız AMH düzeyindeki ve ovaryan Doppler kan akımındaki azalma ile histopatolojik değişiklikler, bizlere histerektominin over fonksiyonlarını etkileyebileceğini gösterebilir. Ancak kontrol grubunda saptanan AMH düzeyindeki azalma ve ovaryan Doppler kan akımındaki kısmi değişiklikler; ameliyat stresi, anestezik maddeler, postoperatif süreç ve periovaryan mikroçevredeki olası değişikliklerin de bu faktörler üzerine etkili olabileceğini düşündürmektedir. Histerektomi sonrası Rosiglitazon tedavisi uyguladığımız grubun overlerinin histopatolojik incelemesinde folliküler düzeyde değişiklik olmaması ve ovaryan Doppler kan akımının bozulmaması ve hatta ovaryan kanlanmada artış belirlenmesi gözönünde bulundurulduğunda PPAR-γ agonisti olan Rosiglitazon'un, histerektomi sonrası mevcut over rezervini korumada ve operasyona sekonder gelişen olumsuz ovaryan doku değişikliklerini tamir etmede önemli rol oynayabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Hysterectomy is the second most common operation following cesarian section performed by the gynecologists. The effect of hysterectomy on functions of other organs and sexuality has been determined in several studies. On the other hand it is still controversial whether ovarian functions are affected by hysterectomy or not. In our study we investigated the effect of hysterectomy on ovarian functions by female rat model which provides us the oppurtinity to evaluate the ovaries hystopathologically. We studied the effect of hysterectomy on ovarian reserve by analyzing the serum Anti-Müllerian Hormon (AMH) level, ovarian blood flow by Doppler and hystopathologic properties of ovaries. In addition to this we also investigated the possible effects of Rosiglitazon used on rats following hysterectomy as an anti-inflamatory and anti-oxidant agent, on serum AMH level, ovarian blood flow and ovarian tissue. Material and Method: Fourty-five Wistar Albino adult female rats included in the study are randomly divided into three groups. Group 1 is control group (n=15), group 2 consists of hysterectomy performed rats (n=15), and group 3 consists of rats treated with Rosiglitazon following hysterectomy (n=15). By using daily vaginal smear evaluation the rats in estrus phase are determined and the ones in control groups underwent Sham operation and the ones in study group underwent hysterectomy. The rats in group 3 are given 1 mg/kg/day Rosiglitazon (p.o) for 50 days. In each group to determine the serum AMH levels basal and postoperative 50 th day blood samples were taken. Simultaneously Doppler examination was performed to evaluate the ovarian blood flow. On postoperative 50 th day hysterectomy was performed. Basal and postoperative 50 th day AMH levels, ovarian Doppler blood flow and hystopathological examination of ovaries are compared in each group and in between groups. Results: There is no statistically significant difference between basal AMH levels in three groups (p>0.05). It is found that there is a decrease in AMH levels in all three groups when time dependent alterations in serum AMH level are evaluated, but stil there is not a statistically significant difference between three groups (p>0.05). In all three groups the level of basal AMH on postoperative 50 th day was found to be decreased (p<0.05). In hystopathological examination of ovaries we determined that the amount of primary, preantral and antral follicule were higher in hysterectomy group when compared with the two other groups. There were no difference between the groups for corpus luteum. According to ovarian Doppler blood flow results we found that there is a significant decraease in all parameters (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity, Vred avarage) in hysterectomy group (p<0.05). In Rosiglitazon group it was found that there is an increase in 3 parameters (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity) even though it was not statistically significant (p>0.05). In addition to this in Rosiglitazon group on postoperative 50 th day the 3 parameters (Ired avarage, whole intensity, avarage intensity) were found to be significantly higher than the other groups (p<0.05). Conclusion: In addition to hystopathological changes of the ovarian tissue, the decrease in serum AMH levels and ovarian Doppler blood flow can show us that hysterectomy may affect ovarian functions. However decreased levels of AMH and partial alterations in ovarian Doppler blood flow determined in control group makes us think about the other factors such as; operation stres, anesthetic agents, postoperative period and changes in periovarian microenvironment may also play a role on these factors. In addition to this according to the results of Rosiglitazon group it should have been inmind that Rosiglitazon which is a PPAR-γ agonist may be a useful agent in preserving the ovarian reserve after hysterectomy and repairing the unwanted tissue modifications in ovaries.