Provide a unified international multimodal transport regime (a) making a comment on the feasibility of current multimodal regime (b) suggesting any alternative measures
Birleşik uluslararası çok modlu taşıma rejimi oluşturmak (a) mevcut çok modlu rejimin uygulanabilirliği hakkında değerlendirme yapmak (b) alternatif önlemler önermek
  1. Tez No: 979321
  2. Yazar: FATIMA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW TETTENBORN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Swansea Unıversıty
  10. Enstitü: Prıfysgol Abertawe
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Farklı kargo türleri, çeşitli taşıma modları aracılığıyla nakledilir. Her bir taşıma modu, özgü bir uluslararası sözleşme ile düzenlenmektedir. Ancak, zaman zaman bir kargo, tek bir konteyner içerisinde ancak farklı taşıma modları kullanılarak taşınabilmektedir; başka bir ifadeyle, çok modlu taşımacılık. Bu taşımacılık türü, hem çok sayıda avantaj sağlamakta hem de dezavantajlar içermektedir. Dezavantajların başında, uluslararası çok modlu bir rejimin mevcut olmaması gelmektedir. Bu nedenle, çok modlu taşıma yoluyla taşınan yükler söz konusu olduğunda tüm taşıma modlarını kapsayan bir uluslararası tek modlu sözleşme bulunmamaktadır. Bu çalışmada öncelikle, karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu taşımacılığına dair uluslararası sözleşmeler detaylı bir şekilde incelenecek ve bu taşıma yollarının çok modlu özellikleri tartışılacaktır. Ardından, uluslararası çok modlu bir rejimin olmamasının yarattığı boşluk ele alınacak ve bu durumdan kaynaklanan sorunlar izah edilecektir. Ayrıca, önceki teşebbüsler tespit edilecek ve muhtemel sorumluluk rejimleri üzerinde durulacaktır. Nihayetinde, muhtemel uluslararası çok modlu taşıma rejimi hakkındaki kanaatimiz sunulacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, mevcut tek modlu sözleşmelerin uygulanabilirliğini analiz ederek yeni uluslararası çok modlu taşıma teklifleri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Different types of cargoes are carried by different modes of transport. Each mode of transport is regulated by a particular international convention. However, in some cases, one cargo can be carried in one receptacle but in different modes of transport; in other words, multimodal transport. This type of transport has lots of benefits as well as disadvantages. One of the disadvantages is that the international multimodal regime does not exist. Thus, there is no international unimodal convention that applies all modes of transport especially when cargoes carried by multimodal transport. In this study, first of all, international conventions on road, air, sea and rail transport will be examined and their multimodal aspects will be discussed. Then, the lack of an international multimodal regime will be addressed and the problems arising from that will be explained. Furthermore, previous attempts will be figured out and possible liability regimes will be argued. Finally, our opinion about possible international multimodal transport regime will take place. The aim of this study is by analyzing the feasibility of current unimodal conventions to provide suggestions for new international multimodal transport.