Kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin jinekolojik muayeneye başvurma durumuna etkisi
The effect of women's gender roles on the attending of gynecological examination
  1. Tez No: 979319
  2. Yazar: YAREN NAZ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Araştırma, kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin jinekolojik muayeneye başvurma durumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırma verileri, 18 yaş ve üzeri kadınlar ile Temmuz 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında 406 kişiye ulaşılarak gerçekleştirildi. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ)“ sorgulama formları Google Forms'da hazırlanarak sosyal çevre ve sosyal medyada link duyurusu yapılarak toplandı. Kadınların ”Medeni Durum“ değişkenine göre TCRTÖ toplam ve alt boyut puan ortalamaları ile karşılaştırıldığında, bekâr kadınların ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Kadınların ”Eğitim Durumu“ değişkenine göre TCRTÖ toplam ve Erkek Cinsiyet Rolü dışındaki diğer alt boyutlar anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi. Kadınların ”Çalışma Durumu“ değişkenine göre TCRTÖ toplam puan ve alt boyut puan ortalamaları ile karşılaştırıldığında, çalışan kadınların Kadın Cinsiyet Rolü, Geleneksel Cinsiyet Rolü, Erkek Cinsiyet Rolü ve toplam puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olarak bulundu. Kadınların ”Sigara İçme Durumu“ değişkenine göre TCRTÖ toplam ve alt boyut puan ortalamaları ile karşılaştırıldığında, sigara içmeyen kadınların Kadın Cinsiyet Rolü, Geleneksel Cinsiyet Rolü, Erkek Cinsiyet Rolü ve Toplam puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olarak bulundu. Kadınların ”Doktorun Erkek Olmasının Jinekolojik Muayeneyi Etkileme Durumu" değişkenine göre doktor cinsiyetinin muayeneyi etkilemeyeceğini belirten kadınların Kadın Cinsiyet Rolü, Geleneksel Cinsiyet Rolü, Erkek Cinsiyet Rolü ve Toplam puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak, kadınların jinekolojik muayene olmalarını medeni durum, eğitim durumu, çalışma ve doktorun erkek olması durumları gibi değişkenlerin etkileyebileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive and correlational study to determine the effect of women's gender roles on their decision to seek gynecological examination. The research data was collected from 406 women aged 18 and above between July 2024 and November 2024. Data were collected using the“Introductory Information Form”and the“Attitudes Towards Gender Roles Scale (TCRTÖ)”questionnaire forms prepared on Google Forms and shared via links on social media and within social circles. When comparing the TCRS total and subscale mean scores according to the“Marital Status”variable of women, the means of single women were found to be statistically significantly higher. According to the“Educational Status”variable of women, the TCRS total and other subscales except the Male Gender Role were found to be significantly higher. When comparing the TCRTÖ total score and subscale score averages according to the“Employment Status”variable for women, working women's averages for the Female Gender Role, Traditional Gender Role, Male Gender Role, and total scores were found to be statistically significantly higher. When comparing the total and subscale mean scores of TCRTÖ according to the variable“Smoking Status”among women, non-smoking women were found to have statistically significantly higher mean scores for Female Gender Role, Traditional Gender Role, Male Gender Role, and Total scores. According to the variable“Whether the Doctor Being Male Affects the Gynecological Examination,”women who stated that the doctor's gender did not affect the examination had statistically significantly higher mean scores for Female Gender Role, Traditional Gender Role, Male Gender Role, and Total. In conclusion, it was found that variables such as marital status, educational status, employment, and whether the doctor is male can influence women's decisions to undergo gynecological examinations.