Ceza mahkemesi kararlarının kamu hizmetlerine girme hakkına etkisi
The impact of criminal court judgments on the right to access the public service
- Tez No: 979338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Temel hak ve özgürlüklerin kullanımını sınırlandıran her türlü düzenleme o hak ve özgürlüğe müdahale niteliğindedir. Ancak bir düzenlemenin müdahale niteliğinde olması daima hakkın ihlal edilmesine sebebiyet vermemektedir. Kamu hizmetlerine girme hakkının belli şartlara bağlanması da hakka yapılan bir müdahale niteliğindedir. Kamu hizmetlerine girme hakkını kullanabilmek için ceza mahkemelerince bazı mahkumiyet kararlarının verilmemiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla ceza mahkemelerince verilen kimi kararlar kamu hizmetlerine girme hakkına müdahale niteliğindedir. Çalışma kapsamında ise bu müdahalelerin ihlal niteliğinde olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bir temel hak ve özgürlüğe yapılan müdahalenin ihlal niteliğinde olup olmadığının Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilebilmesi için bu hakkın Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ortak koruma alanı içerisinde olması gerekmektedir. Ancak kamu hizmetlerine girme hakkı bu ortak koruma alanı içinde yer almamaktadır. Bu sebeple kamu hizmetlerine girme hakkının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurular esasa ilişkin inceleme yapılmaksızın reddedilmektedir. Kamu hizmetlerine girme hakkının temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması rejimi kapsamında değerlendirilebilmesi adına ortak koruma alanındaki diğer haklara ilişkin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da incelenmiştir. Netice itibariyle, ceza mahkemesi kararlarının kamu hizmetlerine girme hakkına etkisi Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında, kanunilik, meşru amaç ve ölçülülük testleri çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Any regulation that restricts the exercise of fundamental rights and freedoms constitutes an interference with the relevant right or freedom. However, the fact that a regulation qualifies as an interference does not necessarily mean that it results in a violation of the right. Conditioning access to public service on certain requirements also constitutes an interference with the right to access the public service. In this context, the existence of certain criminal convictions rendered by criminal courts may prevent individuals from exercising this right. Therefore, some judgments delivered by criminal courts qualify as interferences with the right to access the public service. This study evaluates whether such interferences amount to violations. In order for the Constitutional Court to assess whether an interference with a fundamental right or freedom constitutes a violation, the right in question must fall within the common protection area of the Constitution and the European Convention on Human Rights. However, the right to access the public service does not fall within this common protection area. As a result, applications made to the Constitutional Court claiming a violation of this right are dismissed without a substantive examination. To evaluate whether the right to access public service can be considered within the framework of the regime of restrictions on fundamental rights and freedoms, the judgments of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights on other rights within the common protection area have also been examined. Ultimately, the impact of criminal court decisions on the right to access the public service has been addressed in light of the case law of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights, within the framework of the principles of legality, legitimate aim, and proportionality.