Konstrüktivizm bağlamında Bosna-Hersek çatışmasında kimlik inşası
The Bosnia-Herzegovina conflict and identity construction in the context of constructivism
- Tez No: 979339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR EKREM GÜLBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Bosna-Hersek çatışmasını konstrüktivist uluslararası ilişkiler kuramı bağlamında incelemektedir. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte uluslararası ilişkilerde ortaya çıkan yeni dinamikler, klasik realizm ve liberalizmin açıklama gücünü sınırlandırmış; kimlik, norm ve algıların devlet davranışlarını nasıl şekillendirdiğini vurgulayan konstrüktivizmi öne çıkarmıştır. Bu çerçevede, Bosna- Hersek örneği, etnik kimliklerin siyasal çıkarlarla nasıl kesiştiğini ve çatışmaya dönüştüğünü anlamak açısından önemli bir vaka sunmaktadır. Tezde iki temel soru ele alınmaktadır: Çatışmanın taraflarının kimlikleri nasıl inşa edilmiştir? Bu kimlikler çıkarların ve güvenlik anlayışlarının belirlenmesinde nasıl rol oynamıştır? Bu sorulara yanıt aramak amacıyla çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konstrüktivizmin teorik temelleri ve kavramları; ikinci bölümde Bosna-Hersek çatışmasının tarihsel arka planı ve savaşın nedenleri; üçüncü bölümde ise kimlik, çıkar, güvenlikleştirme ve uluslararası aktörlerin tutumları üzerinden çatışmanın konstrüktivist analizi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Bosnian conflict within the framework of constructivist theory in international relations. Following the end of the Cold War, new dynamics in world politics revealed the limitations of classical realism and liberalism in explaining emerging conflicts. Constructivism, by emphasizing how identities, norms, and perceptions shape state behavior, has offered an alternative lens. In this context, Bosnia-Herzegovina represents a crucial case for understanding how ethnic identities intersect with political interests and transform into violent conflict. The thesis addresses two main questions: How were the identities of the parties to the conflict constructed? How did these identities influence the definition of interests and security perceptions? To answer these questions, the study is structured into three parts. The first discusses the theoretical foundations and key concepts of constructivism; the second analyzes the historical background of the Bosnian conflict and the causes of war; and the third evaluates the conflict through a constructivist lens, focusing on identity, interests, securitization, and the role of international actors.