Pişmiş toprak eserlerin restorasyonunda kullanılan 3 boyutlu tümleme tekniklerinin araştırılması
Research of 3D filing techniques used in the restoration of archeological ceramic artifacts
- Tez No: 979352
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Arkeoloji, Art History, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, pişmiş toprak eserlerin tümlenmesinde kullanılan üç boyutlu tarama, modelleme ve yazdırma teknolojilerinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, aynı renk, biçim ve doku özelliklerine sahip beş pişmiş toprak obje üç boyutlu tekniklerle taranmış, eksik kısımları dijital ortamda modellenmiş ve oluşturulan modeller beş farklı plastik malzeme kullanılarak üç boyutlu yazıcılarla üretilmiştir. Daha sonra bu baskılar objelerin tümlenmesinde uygulanmıştır. Çalışmada farklı üç boyutlu baskı teknikleri incelenmiş, kullanılan baskı malzemeleri analiz edilmiş ve elde edilen bulgular karşılaştırılarak yöntemlerin pişmiş toprak eserlerdeki uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Üç boyutlu baskı tekniklerinin ve beş farklı baskı malzemesinin çeşitli analiz yöntemleriyle incelenmesi sonucunda elde edilen veriler, baskı malzemelerinin uygunluğunun belirlenmesine katkı sağlamış ve çalışmanın literatüre kaynak oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the use of 3D scanning, modeling, and printing technologies fort he reintegration terracotta artifacts. Within the scope of the study, five terracotta objects that were identical in colour, shape, and texture features were scanned using 3D methods. Their missing parts were designed in a virtual environment and the resulting models were printed via 3D printers using five varieties of plastic materials. The printed parts were utilized for reintegration the objects in reality. The study analyzed the printing materials used and looked at various 3D printing methods. To evaluate the suitability of these techniques for restoring terracotta artifacts, the results were contrasted. Five distinct printing materials and 3D printing techniques were examined using a variety of analytical techniques. The outcomes helped determine whether the printing materials were appropriate. The study intends to function as a literature reference.