Sürdürülebilir ormancılık ölçütleri, göstergeleri ve Türkeye'deki durumun belirlenmesi
Criteria and indicators for sustainable forest management and status of Turkey
  1. Tez No: 97937
  2. Yazar: TUNCAY PORSUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET“SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMANCILIK ÖLÇÜTLERİ, GÖSTERGELERİ VE TÜRKİYE'DEKİ DURUMUN BELİRLENMESİ.”Bu çalışmada; çevreyle uyumlu kalkınmayı ifade eden, yeni bir ekonomik kalkınma anlayışı olan sürdürülebilir kalkınma yaklaşımından yola çıkarak, bu yaklaşım içerisinde Dünyada yapılan sürdürülebilir orman yönetimi çalışmaları incelenmiştir. Bu bağlamda sürdürülebilir kalkınma modeli, sürdürülebilir kalkınma kavramı ve sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, toplumsal, çevresel-biyolojik ilişkileri açıklanmış, ormancılıkla sürdürülebilir kalkınma ilişkisi belirtilip, ormancılığın sürdürülebilir kalkınmadaki alt sistemlerden biri olduğu vurgulanmıştır. 1992 Rio zirvesi sonrası süreçte gelişen, sürdürülebilir ormancılık çalışmaları belirtilmiştir. Rio konferansında, Dünyadaki sürdürülebilir ormancılık konusundaki birikimlerin çoğu bir araya getirilmiş, sürdürülebilir orman yönetimi için orman prensipleri kabul edilmiştir. Bu aşamadan sonra yapılan çalışmalar XI. Dünya Ormancılık Kongresinde sunulmuş, bu platformdaki birikimler bizim çalışmamızın önemli bir kısmında belirtilmiştir. Bu bağlamda sürdürülebilir ormancılıkta kriter ve göstergelerin anlamlan, taşıması gerektiği özellikler belirtilmiştir. Sürdürülebilir ormancılığın orman ekosistemlerinin fonksiyonlarını tanımlayan kriter ve göstergelerle ifade edildiği vurgulanmıştır. Türkiye'nin genel olarak bir değerlendirilmesi yapılmış, Türkiye ormancılığının sürdürülebilir orman yönetimindeki ekonomik ve politik dar boğazlan belirtilmiş,gerekli öneriler yapılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY CRITERIA AND INDICATORS FOR SUSTAINABLE FOREST MANAGEMENT AND STATUS OF TURKEY In this thesis a new development approach, so called,“Sustainable Development”which means a harmanious development in relation with environment has been studied in the context of Sustainable Forest Management. Definition of Sustainable Forestry has been examined and according to data, it has been found that Sustainable Forestry could be defined with a various of criteria and indicators. The characteristics of what Sustainable Forestry Management criteria and indicators have to include were stated and the need to these criteria and indicators in order to make a clear definition was emphasized. Finally, the importance and necessity of these criteria and indicators for sustainable forest management which is suitable for the conditions of Turkey have been stressed and the required action plans have been suggested. V