Bediüzzaman'da Muhabbetullah
Muhabbetullah in Bediüzzaman
  1. Tez No: 979373
  2. Yazar: NURSEL SANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tezde, İslam düşüncesinin temel kavramlarından biri olan muhabbetullah, Bediüzzaman Said Nursî'nin eserlerin ve düşünce sistemi çerçevesinde derinlemesine incelenmiştir. Araştırma, muhabbetullah kavramının bireysel, sosyal ve epistemolojikboyutlarını tespit etmeyi; Risale-i Nur Külliyatı'nda bu kavramın nasıl temellendirildiğini ve nasıl bir ahlakî, toplumsal ve imani sistem inşa ettiğini analiz etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
When this thesis presents a comprehensive examination of the concept muhabbetullah within Islamic thought, with a particular focus on the works and theological framework of Bediüzzaman Said Nursi. The study aims to analyze the ontological, epistemological, and ethical dimensions of muhabbetullah, as articulated in the Risale-i Nur collection, and to explore its function in shaping individual spirituality and social structure.