Bir sivil itaatsizlik örneği olarak Bediüzzaman Said Nursi'de müspet hareket metodu
Bediüzzaman Said Nursi's positive action method as an example of civil disobedience
  1. Tez No: 431483
  2. Yazar: TUĞBA NUR ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Bediüzzaman Said Nursi'nin 'Müspet Hareket' metodu bir sivil itaatsizlik örneği olarak sunuluyor. Said Nursi'nin Risale-i Nur adlı eserlerinde sözünü ettiği metodun ilkeleri aynı zamanda Nurculuk hareketinin faaliyetlerini belirleyen bir hizmet metodudur. Müspet Hareket temel hak ve hürriyetlerin geri kazanılması yolunda her durumda ve her koşulda şiddeti reddeden alternatif bir direnme hakkı olarak karşımıza çıkar. Müspet Hareket metodu bir sivil itaatsizlik örneği olarak incelenirken Said Nursi'nin Yeni Said dönemi olarak adlandırdığı süreçteki olaylar ele alınmaktadır. Burada, Said Nursi'nin özellikle 1923-1950 yılları arasındaki siyasal iktidara karşı sergilediği şiddeti dışlayan, siyaset-dışı mücadelesinin dönüştürücü etkileri incelenmektedir. Müspet Hareketin daha iyi anlaşılabilmesi adına sivil itaatsizliğin temel unsurları ile birlikte direnme hakkı tarihsel planda incelenmiş, çeşitli düşünürlerin kavrama kazandırdığı anlamlara yer verilmiştir. Ayrıca, sivil itaatsizlik kavramını pratik alanda Satyagraha (şiddet dışı direniş) felsefesi ile hayata taşıyan Gandhi'nin mücadelesine yer verilmektedir. Gandhi'nin felsefesinde kendini gösteren yapıcı ve evrensel dilin dönüştürücü etkisinin müspet hareket metodu aracılığıyla da sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Bediüzzaman Said Nursi's concept of 'positive action' method is presented as an example of civil disobedience. The principles of the“positive action”method that Said Nursi outlines in his works called Risale-i Nur are also a service method which determines the activities of the“Nurculuk”movement. Positive action is seen as an alternative right of resistance which rejects violence in every circumstance and condition in the way to re-gaining fundamental rights and freedoms. The events in the period that Said Nursi calls the“New Said”term are evaluated in the process of examining the“Positive Action”method as an example of civil disobedience. Here, the transforming effects of Said Nursi's non-violent and non-political struggle, which he made against political power especially between the years of 1923-1950, are examined. In order to make“positive action”better understood, the basic elements of civil disobedience together with the right of resistance are examined against their historical background, and the meanings which are given to the concept by various thinkers are discussed. Within this context, the struggle of Gandhi which puts the concept of civil disobedience into practice with the philosophy of Satyagraha (non-violence resistance) is taken into consideration. Finally, it is argued that the transforming effect of the constructive and universal discourse, which is manifested in the philosophy of Gandhi, can be obtained also through the“positive action”method.