Milli kütüphane yazmalar koleksiyonu aemnz773 numarada kayıtlı şiir mecmuası (2a-64b varak)transkripsiyonlu metin çalışması.
National library manuscripts collection registered under number aemnz773 a transcriptional text study of the poetry compilation (Folios 2a-64b).
  1. Tez No: 979379
  2. Yazar: EMİNE BURSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Mecmua, arapça“cem”kökünden türemiş olan“mecmua”kelimesi,“düzenli bir şekilde toplanıp biriktirilmiş, bir araya getirilmiş şeylerin tamamı”anlamına gelmektedir. Bir edebi terim olarak ise mecmua“farklı kişilere ait olan metin parçalarının bir araya getirildiği eserlerin bütününe”verilmiş olan bir isim manasını taşımaktadır. Halk kültürü ile ilgili olan ve aşağıdan yukarıya açılanlara da“cönk”adı verilmiştir. Türkiye kütüphanelerinde tasnifi yapılmış binlerce mecmualar var olmuştur. Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu AEMnz 773 numarada kayıtlı Şiir Mecmuası transkribe edilmiştir. Söz konusu mecmua 135 varaktan oluşmuştur. Mecmuanın içindeki beyitlerin hemen hepsi aruz kalıpları ile yazılmıştır. Bu çalışmada transkribe edilmiş manzemeler; divanlar, yüksek lisans ve doktora tezleri, çıkmış olan kitaplar ile karşılaştırılarak arada geçen kelime farklılıkları dipnotta belirtilmiştir. Mecmuada 16, 17 ve 18. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The term mecmua(anthology), derived from the Arabic root cem ͑, denotes“a collection or compilation of items brought together in an orderly manner”. As a literary concept, it refers to“a whole composed of texts belonging to different authors”. In Turkish folk culture, those arranged vertically were called cönk. Thousands of mecmua classified in Turkish libraries bear witness to this tradition. This study focuses on the Poetry Mecmua, registered under number AEMnz773 in the Manuscripts Collection of the National Library. The work, consisting of 135 folios, has been fully transcribed. The couplets contained in the mecmua have been rendered in verse from, and the transcribed texts were compared with other printed sources. Variations at the world level were identified and noted in the footnotes. The mecmua includes poems by poets who lived during the 16th,17th, and 18th centuries.