Uzay çerçevelerin ikinci mertebe teorisi gözönüne alınarak bilgisayarla çözümü
The Analysis of space frames by computer in taking into consideration the P-delta effects
  1. Tez No: 97942
  2. Yazar: YAVUZ DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET (UZAY ÇERÇEVELERİN İKİNCİ MERTEBE TEORİSİ GÖZÖNÜNE ALINARAK BİLGİSAYARLA ÇÖZÜMÜ) Malzeme ve yapım teknolojisinde kaydedilen ilerlemeye bağlı olarak daha kompleks sistemlerin inşâsı mümkün olunca, daha hassas ve gerçeğe uygun çözümler yapma ihtiyacı doğmuştur. Özellikle yüksek mukavemetli malzemelerin kullanıldığı küçük kesitli taşıyıcı elemanlarda ikinci mertebe etkilerinin kesit tesirleri üzerindeki rolü artmaktadır ve buna bağlı olarak yapılan yaklaşık kabullerden vazgeçip daha gerçekçi çözümler üretmek gerekmektedir. Bu tezin amacı ikinci mertebe etkilerini dikkate alarak, birinci mertebe teorisi ile yapılan statik sistem analizinden elde edilen neticelerin daha hassas ve gerçeğe uygun çözümlerini bulmaktır. Çalışmada üç boyutlu çerçeve sistemler dikkate alınmış ve önce birinci mertebe teorisine göre hesap yapılmıştır. Elde edilen normal kuvvetlerin her bir eleman rijitliği üzerindeki etkisi hesap edildikten sonra; sistem rijitlik matrisi terimleri değişen çubuk rijitlik matrisine bağlı olarak hesap edilmiş ve sistem yeniden analiz edilmiştir. Bu işleme, elde edilen kesit tesirlerinin belirli bir tolerans dahilinde birbirine eşit çıkıncaya kadar devam edilmiş ve böylece ikinci mertebe etkileri sisteme dahil edilmiştir. Yavuz DELİBAŞ
Özet (Çeviri)
SUMMARY (THE ANALYSIS OF SPACE FRAMES BY COMPUTER IN TAKING INTO CONSIDERATION THE P-DELTA EFFECTS) The provided progress in engineering and materials sciences and technologies, gives possibility to design and construct much more complex systems today than before; obviously, designing such systems needs more sensitive and realistic methods than that for the ordinary structures. The systems formed by the structural members having relatively high slenderness and smaller sections need to be analyzed and designed considering the P-A effects. In this study, to consider P-A effects in the structural analysis running on a computer program, an iterative assessment is followed; as the first step, the analysis has been done using the undeformed geometry of system to write the equilibrium equations, and has been provided first level section forces; than taking into account the provided section forces, the member stiffnesses has been evaluated. The iterations have been cut at the step that the provided accuracy has been obtained. Yavuz DELİBAŞ XI