Gökçeada (Ege denizi) littoralinin bivalvia (mollusca) fauna and their ecology present in littoral of the Gökçeada (aegean sea)
A Study on the bivalvia (mollusca) fauna and their ecology present in littoral of the Gökçeada (aegean sea)
  1. Tez No: 97943
  2. Yazar: SERHAT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Gökçeada (Ege Denizi) Littoralinin Bivalvia (Mollusca) Faunası ve Ekolojileri Üzerine Bir Araştırma Gökçeada littoralinde bulunan bivalv türlerinin ve onların kimi ekolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, 1998 ve 1999 yıllarında, 0.5-68 m arasındaki derinliklerde bulunan 37 istasyondan direç ve aletli dalış ile elde edilen örneklerin incelenmesi sonucunda 29 familya ve 55 cinse ait toplam 65 bivalv türü saptanmıştır. Eldeki literatür bilgilerine göre, bu türlerden 1 tanesi (Callista chione (Linnaeus, 1758))'nin tüm Türkiye denizleri için, 24 tanesi (Nucula nitidosa Winckworth, 1930, Glycymeris glycymeris (Linnaeus, 1758), Modiolula phaseolina (Philippi, 1844), Aequipecten opercularis (Linnaeus, 1758), Pseudamussium clavatum (Poli, 1795), Flexopecten glaber (Linnaeus, 1758), Limaria tuberculata (Olivi, 1792), Limaria hians (Gmelin, 1791), Myrtea spinifera (Montagu, 1803), Kellia suborbicularis (Montagu, 1803), Venericardia antiquata (Linnaeus, 1758), Acanthocardia aculeata (Linnaeus, 1758), Plagiocardium papillosum (Poli, 1795), Ensis ensis (Linnaeus, 1758), Donax variegatus Gmelin, 1791, Gari fervensis (Gmelin, 1791), Gari costulata (Turton, 1822), Abra alba (Wood W., 1802), Azorinus chamasolen (da Costa, 1778), Coralliophaga lithophagella (Lamarck, 1819), Clausinella fasciata (da Costa, 1778), Timoclea ovata (Pennant, 1777), Gouldia minima (Montagu, 1803), Pitar rudis (Poli, 1795))'nin Türkiye'nin Ege Denizi kıyıları, 2 tanesi (Coralliophaga lithophagella (Lamarck, 1819), Hiatella rugosa (Linnaeus, 1767))'nin de tüm Kuzey Ege Denizi için yeni kayıt oldukları belirlenmiştir. Saptanan 65 türün tanınma özellikleri, şekilleri ve renkli fotoğrafları ile kabuk ölçüleri ve bunlar arasında canlı örnekleri ele geçirilen 41 türün derinlik, suda çözünmüş oksijen, pH, sıcaklık, tuzluluk ve substrat gibi ekolojik özellikleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study on the Bivalvia (Mollusca) Fauna and Their Ecology Present in Littoral of the Gökçeada (Aegean Sea) In this study, carried out with the aim of determining the bivalve species and their some ecological properties present in littoral of Gökçeada, a total of 65 bivalve species belonging to 55 genera of 29 families was determined as a result of examining the material obtained in 1998 and 1999 from 37 stations between the depths of 0.5-68 m by dredging and scuba diving. According to present literature, it was seen that 1 (Callista chione (Linnaeus, 1758)) of these species was new record for all Turkish seas, 24 (Nucula nitidosa Winckworth, 1930, Glycymeris glycymeris (Linnaeus, 1758), Modiolula phaseolina (Philippi, 1844), Aequipecten opercularis (Linnaeus, 1758), Pseudamussium clavatum (Poli, 1795), Flexopecten glaber (Linnaeus, 1758), Limaria tuberculata (Olivi, 1792), Limaria Mans (Gmelin, 1791), Myrtea spinifera (Montagu, 1803), Kellia suborbicularis (Montagu, 1803), Venericardia antiquata (Linnaeus, 1758), Acanthocardia aculeata (Linnaeus, 1758), Plagiocardium papillosum (Poli, 1795), Ensis ensis (Linnaeus, 1758), Donax variegatus Gmelin, 1791, Gari fervensis (Gmelin, 1791), Gari costulata (Turton, 1822), Abra alba (Wood W., 1802), Azorinus chamasolen (da Costa, 1778), Coralliophaga lithophagella (Lamarck, 1819), Clausinella fasciata (da Costa, 1778), Timoclea ovata (Pennant, 1777), Gouldia minima (Montagu, 1803), Pitar rudis (Poli, 1795)) for the Aegean Sea coasts of Turkey, 2 {Coralliophaga lithophagella (Lamarck, 1819), Hiatella rugosa (Linnaeus, 1 767)) for whole Northern Aegean Sea. This study gives the diagnostic characteristics, figures, coloured photographs and shell sizes of 65 bivalve species and also ecological properties such as depth, dissolved oxygen, pH, temperature, salinity and substrate of 41 species obtained as living samples among 65 species.