Yarı rijit bağlı üç boyutlu çerçevelerin nonlineer analizi
Nonlinear analysis of three dimensional frames with semi-rigit connection
  1. Tez No: 77098
  2. Yazar: HAKAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, uzay çerçevelerin davranışı üzerinde, bağlantıların davranışının ve geometrik nonlineerliklerin etkisi araştırılmaktadır. Bu amaçla FORTRAN77 dilinde bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Eğer sisteme yüklenen yük tanjant rijitlik matrisinin determinantını negatif yapıyorsa, program tarafından kritik yük hesaplanmaktadır. Bağlantıların nonlineer M-6r bağıntısı için Richard Modeli kullanılmakta ve malzeme davranışının lineer elastik olduğu kabul edilmektedir. İkinci mertebe analize ait tanjant rijitlik matrisi, çubuk elemanın moment-eğrilik ilişkisini idare eden lineer diferansiyel denklemin, eksenel kuvvet ve yan rijit bağlantı etkileri de gözönüne alınarak sınır şartlan için çözümünden elde edilmektedir. Ancak, eksenel kuvvetin eğilme ve kesme rij itliklerine etkisi ve eğilme nedeniyle oluşan kısalmanın eksenel rij it liğe katkısı gözönüne alındığı halde eksenel kuvvetin burulma rij itliğine etkisi ihmal edilmektedir. Farklı ara yükleme şekilleri için ankastrelik uç kuvvetleri, eksenel kuvvet ve bağlantı davranışı da gözönüne alınarak hesaplanmaktadır. İkinci mertebe etkiler, nonlineer davranan bağlantılar ve kullanılan sonlu deplasman teorisi nedeniyle düğümlerin koordinatları her iterasyon sonunda güncelleştirilmektedir. Ortaya çıkan nonlineer denge denklemleri adım adım yükleme ile iterasyon yöntemi kullanılarak çözülmektedir. Bu yöntemde, yükler adım adım uygulanmaktadır. Her yük adımında dengelenmemiş kuvvetler kontrol edilmekte ve bu değer tanımlanan toleranstan küçük olana kadar iterasyon işlemine devam edilmektedir. Bu işlemler neticesinde nonlineer analizin lineerleştirilmesinden doğan hatalar istenilen düzeye indirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of connections and geometric nonlinearities on the behaviour of space frames are examined. For this purpose a computer program has been prepared in FORTRAN77 language. If the load on the system renders the determinant of the tangent stiffness matrix negative, the program determines the critical load. The Richard Model is used for the nonlinear M-9r relation of the connections and the behaviour of the material is assumed to be linearly elastic. The tangent stiffness matrix of the second order analysis is obtained from the solution of the linear differential equation governing the moment-curvature relation of a one-dimensional member in which the effects of axial force and semi-rigid connections are accounted for. However, despite the fact that the effects of axial force on the bending and shear stiffnesses, and the effect of the shortening, due to bending, on the axial stiffness are taken into account, the effect of axial force on the torsional stiffness is ignored. The fixed end forces pertaining to various forms of span loads are computed taking into account the axial forces and the connection behaviour. Due to second order effects, nonlinear connection behaviour and the finite displacement theory used, the coordinates of joints are updated at the end of each iteration. The resulting nonlinear equilibrium equations are solved by an incremental iterative method. In this method, the loads are applied step by step. The unbalanced forces are checked at every step of loading and the iteration is repeated until they are below a predefined tolerance. By means of these operations the errors due to the linearization of the nonlinear analysis is minimized.